Haber Detayı
12 Ağustos 2017 - Cumartesi 08:12
 
"PİS İŞLERLE UĞRAŞMA" DİYENLERE İNAT BAŞARDI
Van'ın Tuşba ilçesinde çevresindekilerin "Pis işlerle uğraşma" sözlerine aldırış etmeden 30 bin lira sermayeyle solucan gübresi üretimine başlayan Fatih Yıldırım, bu sektörde başarıyı yakaladı.
GÜNCEL Haberi

Van'ın Tuşba ilçesinde çevresindekilerin "Pis işlerle uğraşma" sözlerine aldırış etmeden 30 bin lira sermayeyle solucan gübresi üretimine başlayan Fatih Yıldırım, bu sektörde başarıyı yakaladı. 

 

İnternetten araştırma yaptıktan sonra organik solucan gübresi tesisi kurmaya karar veren Yıldırım, ilk etapta 30 bin lira masraf yaparak 200 bin solucanla üretime başladı. Yıldırım, 10 ay gibi kısa bir sürede 2 milyon solucana ulaştı.

 

"SİPARİŞLERİMİZ VAR, YETİŞTİREMİYORUZ"

Fatih Yıldırım, yaptığı açıklamada, işsiz olduğu dönemde internetten iş aramaya başladığını ve solucan gübresi üretimiyle karşılaştığını belirterek "İşi kendime uygun buldum ve üretimi yapan birçok tesisi ziyaret ettim. Üreticilerden güzel yorumlar alınca solucan gübresi üretim işine girdim." dedi.

 

Bu işin çok fazla sermaye gerektirmediğini dile getiren Yıldırım, "Biz kısa bir sürede güzel sonuçlar aldık. Bu kadar yoğun bir taleple karşılaşacağımızı beklemiyorduk. Siparişlerimiz var ama yetiştiremiyoruz. Talep beklediğimizden daha fazla çıktığı için çok mutluyuz." diye konuştu. Çevresindekilerin kendisine ilk başlarda "Pis işlerle uğraşma" dediğini anlatan Yıldırım, 10 ayda 30 ton solucan gübresi ürettiğini ve çeşitli illere sattığını söyledi.

 

"İRAN'A AÇILMAYI DÜŞÜNÜYORUZ"

İlerleyen süreçte tesisini büyüterek müşteri taleplerini karşılayacak seviyeye gelmeyi amaçladığını ifade eden Yıldırım, şöyle devma etti: "Tesisimizi büyütmemizin ardından pazarımızı da genişletmeyi düşünüyoruz. Bu kapsamda fizibilite çalışmalarımızı yapmaya başladık. İlk olarak İran'a açılmayı düşünüyoruz. Bunun için gerekli girişimleri ve tanıtım çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu anlamda birkaç İran firmasına numunelerimizi gönderdik. Müşterilerimizden olumlu sonuçlar aldık."

 

Yıldırım, solucan gübresinin organik olmasından dolayı müşterilerin yoğun ilgi gösterdiğine işaret ederek şunları kaydetti: "Solucanların ürettiği gübre tarım ürünlerinde yüzde 40 ile 70 arasında bir verim artışı sağlıyor. Su tutma özelliği, erken hasat, ürünlerin renginin ve tadının yüzde yüz organik olmasını sağlıyor. İçinde herhangi bir kimyasal taşımıyor." 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Ömer Altınal
Etiketler: "PİS, İŞLERLE, UĞRAŞMA", DİYENLERE, İNAT, BAŞARDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı