Haber Detayı
29 Nisan 2017 - Cumartesi 20:51
 
FLAŞ! Wikipedia'ya erişim engellendi!
İnternet ansiklopedisi Wikipedia'ya Türkiye'de erişim BTK kararıyla engellendi. Sitenin, Türkiye'yi çeşitli "terör" gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılmaması sebebiyle engellendiği duyuruldu.
TEKNOLOJİ Haberi
FLAŞ! Wikipedia'ya erişim engellendi!

İnternet ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi. Okuyucuların katılımıyla hazırlanan siteye erişim Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) kararıyla Cumartesi saat 08:00 itibariyle durduruldu.

Anadolu Ajansı'nın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na dayandırdığı habere göre Wikipedia'ya Türkiye'yi çeşitli "terör" gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılması için uyarılarda bulunuldu. Yetkililer, Wikipedia ile iletişim kanallarının sürekli açık tutulduğunu ancak sitenin ısrarla bu tür içerikleri kaldırmaya yanaşmadığını belirtti.

Wikipedia'nın Türkiye'yi çeşitli "terör" gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlara yer verdiği belirtilen açıklamada, Wikipedia'ya yönelik, "Teröre karşı iş birliği yapmak yerine, Türkiye'ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin parçası olarak hareket eden bir bilgi kaynağı haline gelmesi" gerekçesiyle erişim engeli uygulamasına başvurulduğu bildirildi. İçeriğinde mahkeme kararları da bulunan kararda Türkiye'nin taleplerinin yerine getirilmesi halinde siteye erişim engelinin kaldırılacağı vurgulandı.

BTK’nın sitesinde durdurma kararına ilişkin bilgilendirmede engellemeyle ilgili şu ifadelere yer verildi:

"5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır"

 

Kaynak: BTK, Al Jazeera

Kaynak: Editör:
Etiketler: FLAŞ!, Wikipedia'ya, erişim, engellendi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı