Yazı Detayı
08 Temmuz 2018 - Pazar 20:01
 
VAN’IN GÖNÜLE DOKUNAMAYANLARI KİMLER?
Ömer Aytaç Aykaç
e-mail: aytaco@hotmail.com / twitter: @aytaco
 
 

“İşi ehline vermek” söyleminin altında yatan olayı hatırlarsınız.

Hani Mekke’nin fethinden önce Mekke’nin anahtarını elinde bulunduran Osman Bin Talha’nın hikayesi. Hani peygamberimiz (S.A.V)’ın içeri girdiği esnada amcası Hz. Abbas’ın Müslüman olmadığı için anahtarın ondan alınıp kendisine verilmesini istediği Osman Bin Talha. Peygamberimiz anahtarı ondan alır ama o anda inen ayet ile adeta bir uyarı gelir: “Allahü teâlâ size emanetleri ehline vermenizi emreder...” (Nisa,58).  İşte o ayet üzerine anahtar yine Osman Bin Talha’nın emin ellerine teslim edilir. Osman Bin Talha Müslüman olur, peygamberimiz de “Ey Osman! İşte kâbe’nin anahtarı! Bu gün iyilik ve vefa günüdür. Sen cahiliye zamanında bu vaizfeyi layıkıyla yaptın, inanıyorum ki şimdi daha güzel şekilde yaparsın.

 

***

 

Bediüzzaman Said-i de onaylar mahiyette konuşur: “Hamiyet ayrı, iş ayrıdır. Bence bir kalb ve vicdan fezâil-i İslâmiye ile mütezeyyin olmazsa, ondan hakikî hamiyet ve sadakat ve adalet beklenilmez.” Demiştir.

Ortak nokta vazifenin isteyene değil, yapabilene verilmesidir.

Bir iş yapmak için ‘görev’ isteyen vardır, bir ‘kendisine iş’ yapmak için tüm görevlere namzet olup daha çok ‘fayda’ sağlama mücadelesi veren vardır.

Hangisinin daha evla olduğunu tartışma gereği olmadığını düşünerek ‘pas’ geçiyorum.

 

***

 

24 Haziran’dan geriye ‘su götürmez’ gerçekler kaldı.

Ak Parti’nin belki de şimdiye kadarki en büyük ‘özeleştirisi’ni yapmasına imkan sağlayan bir seçim galibiyetinden söz ediyoruz.

Hem cumhurbaşkanlığı hem genel seçim kazanılmasına rağmen Ak parti kuruluşundan bu yana belki de en büyük siyasi ve vicdani muhasebesini yapıyor belki de.

24 Haziran gecesinden beri gelen açıklamalar bunu gösteriyor.

Erdoğan’ın balkon konuşmasında “Seçmenin sandıkta verdiği mesajı aldık” cümlesi hiç sekteye uğramadan farklı açıklamalarla yerine oturdu.

Erdoğan il başkanlarını, belediye başkanları ardı ardına Ankara’da farklı toplantılarda ağırlayıp görüşmeler yaptı. Malum yerel seçim gündemden düşmüyor. Geçen haftaki bir buluşmada Sayın Erdoğan yerel seçime dair şu sözleri sarf etti:

“Yerel seçimlerin startını vereceğiz. Bu startı verirken kaşına gözüne değil; hem iş bitirme potansiyeline hem de halkla uyumuna bakarak adım atmak durumundayız. Yerel yönetimlerden 2019’da çok daha başarılı çıkalım.

Elde var mı 1?

 

***

 

Erdoğan kararlı, ders niteliğinde öğütler bu kadar ile sınırlı değil:

“Aramızda belediye başkanı da bulunuyor. İşte bu seçimlerden sonra bana gelen raporlara baktığımızda özellikle bazı eleştiriler var ki bu çok çok önemli. Vatandaş özellikle şunu arıyor, bu tabi ağırlıklı belediye başkanları bunun yanında milletvekilleri vesaire… Tevazu arıyor tevazu! ‘Belediye Başkanı, benim dükkanıma gelip bir çayımı içmedikten sonra ben bu belediye başkanını ne yapayım’ diyor.”

Buradaki “Tevazu önemli tevazu” lafı en can alıca kelimelerden birisi.

 

***

 

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Adnan İnanç ile konuştuğumuzda halkın siyasi kanaatine dair önemli bir hususun altını çizmişti.

Demişti ki: “Halk siyaseti siyasetçilerden daha iyi yapıyor.”

Üçüncü Erdoğan’ın altını çizdiği üçüncü husus da bu işte. Diyor ki:

“Yani vatandaş yani seçimden seçime mi belediye başkanı, milletvekili beni ziyaret edecek diyor. Veya kendi tanıdıkları ofislere uğrayıp çekip gidecekler diyor.”

İşte halk bu noktada siyaseti daha iyi yapıyor, bir şeyleri daha iyi algılıyor.

Kendisine ‘menfaat’ dönemlerinde gelen siyasetçi ile, hiç bir seçimin, tercihin olmadığı zamanda uğrayan bir çayını içen siyasetçinin amacını da, kime neye göre oy ve gönül vereceğini de iyi biliyor.

Siyasetçiler her gittiği yerde ‘nezaket’ icabı tepki almadığı vatandaşın güler yüzünü görüp “Bu iş tamamdır” dese de vatandaş hiç bir zaman “Tamamdır” demiyor.

 Bunu da tecrübe ettik mi? Ettik.

 

***

 

Yetmez...

Ortada bir hata var. Hatayı arıyor Erdoğan. Diyor ki:

“En güçlü olduğumuz yerlerde eğer ciddi bir puan kaybı olmuşsa bunu kendi nefsimize soracağız. ‘Biz hatayı nerede yaptık? Yanlışımız nerede?’ Çok iyi hizmetler yapmış olabilir, bu hizmetler gerektir. Ama yeterli değildir. Yeterli olan o gönüllere girmektir. Gönüllere girersek bu işi başarmış oluruz. Vatandaşına tepeden bakıyorsak, onlara yeri geldiği zaman…. Kusura bakmayın bu millet şamar oğlanı değil. Bir oy verir, iki oy verir sonra kenara koyar.”

Van’ı da tanımlayan cümleler değil mi? Vatandaş bir verdi, iki verdi... Sonra umudu kesti. Hem hizmet hem de siyaset noktasında ‘üretemeyen’ isimler kentte gönül bağını kopardı.

 

***

 

Erdoğan’ın can alıcı mesajı ise bu söylemlerden sonra beyan ettiği cümlesinde.
Tüm bu söylemlerin ardından Erdoğan, yeni bir seferberlik başlatıyor.

Yerel teşkilatlanmaların artık işlevsiz kaldığı süreçte “Görüyorum ki metal yorgunluğu var.” deyip ülkenin dört bir yanında bir yenilenme seferberliğini hayata geçiren Erdoğan,

Yerel seçim için de:

“2019 Mart’ına kadar bu belediyeciliğin adını doğrusu gönül belediyeciliği seferberliği olarak koyuyorum” sözleri ile tüm siyasetçilerin üzerine alması gereken bir söz ile noktayı koyuyor.

 

***

 

Dönelim Van’a.

Van’da son dönemlerde yazdığım bir çok yazıda, gazetemizin manşetlerinde ısrarla altını çizdiğim bir husus var:

“Vatandaşın gönlüne dokunmak.”

Yaklaşık 1 buçuk yıldır görev yapan kayyumların hizmetlerini, projelerini, çalışmalarını verirken bu çalışmalardan çok hep vatandaş ile olan samimi görüntülerine dem vurmaya çalışıyorum.

Ortada hiç bir seçim, beklenti yokken Vali ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’nun çocuklar ile oyunlar oynayıp seyrine doyulmaz görüntüler vermesi için “Çocuklar gibi şendi”, Hacıbekir’de vatandaşa sarılması için “Hacıbekir’de gönüllere dokundu”, Saray’da gazi dedenin elini samimiyet ile öptüğü kare için “Gönül sarayında bir Vali” dedik mi? Dedik.

“Edremit Van’a bakar içinden Şamram akar” şeklindeki onlarca yıllık türküyü değiştirip Vanlı’nın Edremit’e hayranlıkla bakmasını sağlayan güzel hizmetler yapan Edremit Belediye Başkanı Atıf Çiçekli’nin festivalleri, etkinlikleri için “En büyük hizmet” yorumunu yaptık mı? Yaptık.

İnsanların ona sarılıp başkanla bir araya geldiğinde gözünün için güldüğünü de yazdık mı? Yazdık.

İpekyolu Belediyesi’nin Cemil Öztürk eliyle yaptığı dokunuşların, şehirde yeni yaşam alanları oluşturmasının, sosyal belediyecilik ile bu kentin havasının değişmesine büyük katkı sunduğunu söyledik mi? Söyledik.

Sadece kayyumla sınırlı tutmasak da olur hem.

Örnek mi yok? Hem ‘siyasetçi’ hem ‘başkan’ sıfatıyla Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan’ın da bu felsefe ile hareket eden seçilmiş bir ‘isim’ olduğunu hatırlatmaya gerek yok. Kayyumlardan söz ederken onu görmemek ‘vicdansızlık’ olur. ‘Gönül belediyeciliği’ işi ona da uyar.

 

 

***

 

Şimdi görüyoruz ki Erdoğan’ın özellikle altını çizdiği konulara da bakınca şu anda tam da aynı yerdeyiz.

Siyasetten, beklentiden, çıkardan uzak ‘kayyum’ belediyeleri Erdoğan’ın aklındaki o gönül belediyeciliği işini aslında çoktan yapıyor.

Sanırsam bölgede uygulanan kayyum belediyeciliği bu noktada Ak Parti’nin okuması gereken bir tez halinde önünde duruyor.

Siyasetçilerin çoktan kaybettiği o samimiyet ve gönüllere dokunarak iş yapma eksikliğini bu anlamda kapatan bürokratlar 1 yıldan fazladır önemli işler yaptılar.

Ama... 24 Haziran’dan sonra siyasetçilerin ‘ucuz’ eleştirilerinin hedefine koyulmaya çalışıyorlar, siyasetçilerin alamadıkları oyların ya da kayıpların müsebbibi ilan edilmeye çalışıyorlar, öyle ya da böyle siyaseten bir şekilde işin içine konulmaya çalışıyorlar.

Peki efendime sorayım:

Seçim kazanılsaydı galibi Ak Parti olacaktı, peki kaybedilince fatura neden kayyumlara kesiliyor? Böyle bir pratik olabilir mi?

 

***

 

Bence kentteki siyasetçiler işi gücü bırakıp kayyumlara ‘suç’ yüklemek yerine Erdoğan’ın sözleri ve kentte 1 yılı aşkın süredir kayyumlar eliyle yapılan işleri sentezleyip başlatılan bu seferberliğin manasını okumalı. Van’da 13 belediyeden 12’sini kaybeden Ak Parti’nin yerel seçimleri ‘öğrenilmiş çaresizlik’ bağlamında kazanılma ihtimali yok şeklinde değerlendireceğine bu gönül belediyeciliğini çalışması lazım.

Geçmişteki hatalara düşmemek...

Son süreçlerde gördüğümüz, tecrübe ettiğimiz her şeyden ders alarak çalışmak lazım.

Öbür türlü... Hiç bir şey bugünkünden farklı olmayacak!

 

***

 

Tüm bu yorumlardan hareketle yereldeki siyasetçilere tavsiyem:

“Seçimlerde verilen mesajı iyi değerlendirip yolumuza devam edeceğiz. Seçim atmosferinden çıktık diye durmayacağız, tam tersine hazır seçim atmosferi varken, yerel seçimlere hazırlanacağız. Bu aşamada, yerel seçimlerde halkın tercih edeceği, vatandaşın sevdiği adayları bulmaya çalışacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerini de bir kenara not edin. Kayyumlarla uğraşmak yerine, siyasetçileri hedef etmek yerine insanların sevdiği siyasetçilere şimdiden gidip bir çaylarını için.

Ucuz siyaset yapmayın, siyasetçi kazandırın.

Kazandırın ki kazanabilesiniz.

Aksi halde, Sayın Erdoğan’ın da bizim tüm bu yazdıklarımız hepsi ‘hava’da kalır.

Ama halk kime “Havanı alır” der, onu bilemem!

 
Etiketler: VAN’IN, GÖNÜLE, DOKUNAMAYANLARI, KİMLER?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
23 Ekim 2018
Sahi Van’ın mimarı kim?
08 Ekim 2018
'Yaşar' ne yaşar ne yaşamaz...
01 Ekim 2018
Sonradan 'GURME'
24 Temmuz 2018
İNANMIŞ BİR ‘ADAM’!
06 Temmuz 2018
VAN, 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE SONRASI...
27 Haziran 2018
VAN’DA HERKES KAZANDIYSA KİM KAYBETTİ?
19 Haziran 2018
24 HAZİRAN’A GİDERKEN VAN’IN DÜNÜ, BUGÜNÜ...
30 Mayıs 2018
BUNU BİZ İSTEDİK!
15 Mayıs 2018
PEKİ, VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN?
07 Mayıs 2018
VAN’IN MİLLETVEKİLİ ADAYI KİM OLMASIN?
03 Mayıs 2018
VAN'IN SEÇİMİNE DOĞRU...
10 Nisan 2018
ERDOĞAN’DAN GERİYE KALAN...
07 Nisan 2018
Hayaller ‘gerçek’ oldu, Van ‘büyük’ Türkiye’ye hazır!
26 Mart 2018
AK Parti'nin Van'daki yeni yönetimi için bir öneri: Hiskê olmadan olmaz!
27 Şubat 2018
GİDEMEDİĞİN YER SENİN DEĞİLDİR!
31 Ocak 2018
Un var, şeker var helva yapsak ya!
16 Ağustos 2017
VAN’IN NEYİ VAR?
03 Ağustos 2017
BÖYLE VANLILIK MI OLURMUŞ!
25 Temmuz 2017
VALİ BİR GELDİ ‘PİR’ GELDİ!
18 Temmuz 2017
VAN, İKİ GÜNLÜK NÖBETİ VE ÖTESİ!
10 Temmuz 2017
VAN SİYASETİNDEN ÇIKIN ARTIK!
06 Temmuz 2017
MACERADIR VAN’I YÖNETMEK!
20 Haziran 2017
BU KADARI DA FAZLA AMA KAYYUM BEY(LER)!
13 Haziran 2017
GİTTİĞİNİZ YOL YOL DEĞİL!
29 Mayıs 2017
DÖNEMİN ADAMLARI, VAN’A HOŞGELDİNİZ(!)
25 Mayıs 2017
ADAM ÖĞÜTME ŞEHRİ: VAN!
25 Nisan 2017
BURHAN KAYATÜRK VAN’A ‘BAKAN’ OLSUN!
18 Nisan 2017
REFERANDUMUN İNKÂR EDİLEMEZ GERÇEĞİ!
04 Nisan 2017
VAN MİTİNGİ, MEYDANIN GÖSTERDİĞİ ORAN VE BÜYÜK DEĞİŞİM!
01 Nisan 2017
BAŞBAKANA ‘KAPALI’ MEKTUP
30 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -3-
22 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -2-
10 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -1-
02 Mart 2017
DUYDUNUZ MU OLANLARI?
13 Şubat 2017
GASTECİLERİN VEKALET SAVAŞI!
03 Şubat 2017
SAYIN BAKANIM BURADAYIZ!
16 Ocak 2017
UMURUK TÜS EV TE?
09 Ocak 2017
VAN’IN SAHİBİ YOKTUR!(?)
27 Aralık 2016
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YÖNETİMİNE…
22 Aralık 2016
VAN’IN EKŞİ ELMALARI!
15 Aralık 2016
VAN’A BUNU YAPANIN...
29 Eylül 2016
BİRAZ KONUŞABİLİR MİYİZ?
11 Temmuz 2016
NERDE O ESKİ BİZ...
23 Haziran 2016
VAN’IN STADYUM SİPARİŞİ NERDE KALDI?
16 Haziran 2016
SÜLEYMAN DEMİREL’İN VAN KEHANETİ!
13 Haziran 2016
BAŞBAKANIN VAN ZİYARETİNİN ARDINDAN…
06 Haziran 2016
ŞEHRE FISKİYE GELMİŞ!
27 Mayıs 2016
VAN’A NİYE ‘BAKAN’ OLSUN Kİ?
24 Mayıs 2016
VAN’IN ANKARADAKİ ‘UMUT’ KAPILARI
17 Mayıs 2016
ANKARA’DAN VAN’A BAKMAK!
30 Nisan 2016
BU İŞTE BİR YALNIZLIK/YANLIŞLIK VAR!
25 Nisan 2016
BÜYÜKŞEHİR VOTAŞ’I YÖNETEBİLİR Mİ?
21 Nisan 2016
ŞEHRE ‘KİTAP’ GELMİŞ!
18 Nisan 2016
KİTAPLA DA ‘BARIŞ’ GAZETECİLERLE DE…
13 Nisan 2016
VAN NİRE KONYA NİRE!
04 Nisan 2016
GAZETECİLER, BELEDİYELER VE DİĞERLERİ!
21 Mart 2016
VANLI KUZU, HASTANELER KURT!
17 Mart 2016
‘GÜÇ’LEŞTİRMEYİN BİRLİĞİ
03 Mart 2016
NERDESİN EY VANLILIK!
05 Şubat 2016
İŞTE BUNLAR HEPSİ SAHİPSİZLİK!
01 Şubat 2016
BU KAFAYLA ZOR...
25 Ocak 2016
VANLILARIN GÜCÜ ADINA!
06 Ocak 2016
VAN’A BAKANLAR, BAKIP DA VAN’I GÖREMEYENLER!
31 Aralık 2015
VAN’DAKİ TORPİL LİSTELERİ VE YÜZÜ KARA SİYASETÇİLER!
23 Kasım 2015
BAĞIMIZIN MEYVASI ÇÜRÜK OLMAYAYDI...
11 Kasım 2015
BİZE (VAN’A) SAHİP ÇIKIN!
06 Kasım 2015
HDP'nin 1 Kasım seçimlerinden anlaması gereken
04 Kasım 2015
1 KASIM’DA KAZANANLAR KAYBEDENLER!
31 Ekim 2015
İSTEMEYİ BİLMEZÜK!
28 Ekim 2015
ORGANİK SİYASET!
19 Ekim 2015
BAŞBAKANIN BİLMESİ GEREKEN...
03 Temmuz 2015
KİM, NEREDE, NE YAPIYOR?
16 Haziran 2015
KÜRTLERİ KAYBEDEN AK PARTİ’NİN 3 YANLIŞI!
09 Haziran 2015
ONLAR KONUŞTU HDP YAPTI!
27 Mayıs 2015
HDP MECLİSE KÜRTLER NEREYE?
12 Mayıs 2015
SUDAN UCUZ BAHANELER!..
21 Nisan 2015
AK PARTİ VAN’DA TOP ATMIŞ!
17 Nisan 2015
‘VAN LİSTELERİ BİR FELAKET(!)’
13 Nisan 2015
AK PARTİ’NİN VAN LİSTESİ KİMİN ESERİ?
06 Nisan 2015
YARINKİ MİLLETVEKİLİ LİSTESİNDE KİM OLUR?
19 Mart 2015
SİZ KİMİN PİYONUSUNUZ?
12 Mart 2015
118 aday neyinize yetmiyor?
09 Mart 2015
VAN’A ‘BAKAN’ OLUR MU?
04 Mart 2015
MİLLETVEKİLİ ADAYININ ADAYI!
03 Mart 2015
ZİRVEDE BIRAKMAK!
28 Şubat 2015
OY’UNA GELME!
09 Şubat 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN? (3)
30 Ocak 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN? (2)
21 Ocak 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN?
14 Ocak 2015
ADAY ADAYLARINIZ BOL OLSUN!
10 Ocak 2015
Senin gibileri eskide kaldi!
31 Aralık 2014
‘PARTİ’ BAŞLASIN!
10 Kasım 2014
VAN’DA AK PARTİ SAVAŞLARINDA İLK RAUND:
29 Ekim 2014
TÜRKİYE-İRAN VAN FORUMU ÜZERİNE NOTLAR (2)
28 Ekim 2014
TÜRKİYE-İRAN VAN FORUMU ÜZERİNE NOTLAR (1)
23 Ekim 2014
Bizi deprem değil ‘artçılar’ yıktı!
15 Ekim 2014
Mesele sadece ‘Kobanî’ değil siz hala anlamadınız mı?
04 Ekim 2014
MALUMUN İLANI!
27 Eylül 2014
Yetti artık!
22 Eylül 2014
‘ORTADOĞU’ EXPO FUARINDA ‘PİŞMANİYE’ KEYFİ!
15 Eylül 2014
VAN’IN GÜNAHI BOYNUNUZA!
10 Eylül 2014
Çekinceleriniz batsın!
04 Eylül 2014
Vay Van’ın haline!
30 Ağustos 2014
VAN’IN AK PARTİ İLE İMTİHANI(!)
28 Ağustos 2014
‘VAN LOBİSİ’ NEDEN YOK?
26 Ağustos 2014
Kaybımız suskunluğumuzdandır!
21 Ağustos 2014
Oyuna değil, barışa gel!
14 Ağustos 2014
NEYİN BAŞARISINI KUTLUYORUZ?
12 Ağustos 2014
Van’daki seçim sonucu nedir, ne değildir?
05 Ağustos 2014
Oy var, temsiliyet yok!
04 Ağustos 2014
Essah söyler Günay Aslan…
17 Temmuz 2014
Koltuk sussun, vicdan konuşsun!
01 Temmuz 2014
KİRLİ SİYASET!
19 Haziran 2014
Ak Parti il başkanı kim olsun?
18 Haziran 2014
Koltuk gitti kavga bitmedi!
13 Haziran 2014
Doğu’nun Paris’i, kendisinin büyük köyü!
04 Haziran 2014
Miting değil alınteri!
30 Mayıs 2014
MAVİ PUSULA KİMDEYSE…
28 Mayıs 2014
AMAN KOLTUĞUNUZ KAÇMASIN!
10 Mayıs 2014
İKİ ZEYTİN BİR YUMURTA!
22 Nisan 2014
Van Valisi Bekir Kaya!
13 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(4)
08 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(3)
06 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından (2)
02 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(1)
19 Mart 2014
Gülaçar mı Kaya mı?
10 Mart 2014
Neyin seçimi bu?
25 Şubat 2014
SIRADAN DEMOKRASİ!
21 Şubat 2014
Siz Encümenleştiremediklerimizden misiniz?
18 Şubat 2014
Kime oy verelim?
07 Şubat 2014
Ak Parti’nin ilçe adayları üzerine(3)
05 Şubat 2014
Ak Parti'nin ilçe adayları üzerine(2)
04 Şubat 2014
Ak Parti’nin ilçe adayları üzerine(1)
04 Şubat 2014
Ak Parti’de ‘çatlak’ var!
30 Ocak 2014
Şimdi AK Parti düşünsün…
27 Ocak 2014
İradeye dokunma
22 Ocak 2014
İstatistikler Ak Parti diyor!
15 Ocak 2014
Ak Parti’nin içindeki İrlandalılar
11 Ocak 2014
ODALAR SİYASET KOKUYOR!
06 Ocak 2014
Susun, Van Milletvekilleri konuşacak!
01 Ocak 2014
Filler dövüşür, çimenler ezilir!
30 Aralık 2013
Dava(m) ah dava(m)
28 Aralık 2013
Ak Parti hesap versin!
23 Aralık 2013
Bizim ayakkabı kutumuz yok!
23 Aralık 2013
BDP'nin seçim suskunluğu
19 Aralık 2013
İyi olan kazanmasın!
17 Aralık 2013
Batan geminin malları
12 Aralık 2013
Van’a bakan yok!
10 Aralık 2013
Van bu bahar Gül'açar mı?
05 Aralık 2013
Aşiret meselesine ‘siyasi’ bakış
05 Aralık 2013
Van bu bahar Gül'açar mı?
27 Kasım 2013
Halk kimi istiyor?
21 Kasım 2013
HALKIN (Tİ)-Vİ’Sİ
21 Kasım 2013
Suskun demokratlar!
19 Kasım 2013
41 soruda Van Belediyesi ve BDP
15 Kasım 2013
41 soruda Aras ve AK Parti!
15 Kasım 2013
Baş harfi ‘M’
11 Kasım 2013
Ganimeti paylaşamayanlar!
04 Kasım 2013
Festivalle gelen istifa…
01 Kasım 2013
Gemisini terkeden kaptan!
31 Ekim 2013
Siyasetin suyunun suyu!
28 Ekim 2013
Başbakana acil mektup!
28 Ekim 2013
Başbakan’ı kim kandırdı?
22 Ekim 2013
Kürtlerin ‘Yönetim’ Sorunu
22 Ekim 2013
Van nasıl kurtulur?
22 Ekim 2013
Nerde o eski bayramlar(!)
14 Ekim 2013
Açlık oyunları!
10 Ekim 2013
Nerdesiniz Vanlılar?
08 Ekim 2013
Başkanlığa ‘vekil’ aday gelir mi?
12 Eylül 2013
Bakan kontenjanında bir Vanlı vekil!
07 Eylül 2013
Van caddelerinde ‘001’ plakalı bir araç
26 Ağustos 2013
AK Parti’de yeni dönem
13 Ağustos 2013
Aras ve Büyükşehir
15 Temmuz 2013
Seçim yarışı Van’da erken mi başladı?
01 Temmuz 2013
Aykaç’ın Hayalindeki ‘O’ Vali!
25 Haziran 2013
Hay bin koltuk sevdası!
20 Haziran 2013
El Fatiha…
07 Haziran 2013
Başbakanın adamları!
05 Haziran 2013
Yüzde 50 kimseyi aldatmasın
28 Mayıs 2013
Biz okuma bilmeyiz ki!
24 Mayıs 2013
Global Hata!
04 Nisan 2013
Memleket elden gitmiş, bizim haberimiz yok!
18 Mart 2013
Van ticaret ve sanayi ‘devrimi’
07 Mart 2013
İmar çıkmazı
27 Şubat 2013
Rengi kara, bahtı kara: VANSPOR
11 Şubat 2013
Van’ın VATSO’su!
22 Ocak 2013
VATSO kazanında neler kaynıyor?
14 Ocak 2013
Tüm suç güneşin!
08 Ocak 2013
Meclis toplanmış neyime!
04 Ocak 2013
ABD TAMPON BÖLGEYE SICAK BAKMIYOR
31 Aralık 2012
Bayram sadece dirilere mi?
18 Aralık 2012
Ben bir ceviz ağacıyım!
10 Aralık 2012
Petrol Fiyatlarında Meydana Gelen Sert Düşüş, Pompaya Yansımıyor
03 Aralık 2012
Bedelli askerlik
05 Kasım 2012
Para VAN'ın ardındakiler!
09 Ekim 2012
Abalı'yı kim yaktı?
Haber Yazılımı