Yazı Detayı
23 Ekim 2018 - Salı 06:15
 
Sahi Van’ın mimarı kim?
Ömer Aytaç Aykaç
e-mail: aytaco@hotmail.com / twitter: @aytaco
 
 

Tarihi kaynaklar şöyle der:

 

“Mimar Sinan, ustalık ve maharetini ilk olarak 1533 yılında gerçekleştirilen İran Seferi sırasında gösterdi. Van gölü sahiline gelindikten sonra ihtiyaç duyulan üç kadırgayı iki hafta gibi kısa bir sürede yapıp donatması sadrazamı son derece memnun etti. Gemilerin idaresi de kendisine verildi. Sefer dönüşünde Yeniçeri Ocağında önemli bir makam olan Hasekilik rütbesinin kendisine verilmesi itibarını önemli ölçüde arttırdı. Bu rütbesiyle birkaç sefere katıldı.”

 

Urartu Medeniyeti nasıl alt yapı sistemlerinin, ilk sulama sistemlerinin temelini buradan attıysa, Mimar Sinan da ustalığının temellerini burada attı.

Yıllar sonra, 1567’de Köse Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan Hüsrev Paşa Camii’nin de mimarı yine oydu. Eski Van şehrinin ayakla kalan iki yapıdan birisi olan bu cami de onun eseri. Halen yerinde duruyor.

 

***

 

Mimar Sinan’ın Hüsrev Paşa Camii’ni Urartu’lardan kalan tarihi kalenin eteklerinde yapmıştı. Yıllar önce restore edildi. Sonra deprem oldu. Yine zarar gördü. Yine onarıldı. Şu an yerinde duruyor. Hem de tarih kokuyor... Hemen arkasına bakıyorsunuz. Koca Urartuların Kalesi. 2010’dan başlayarak restore edildi, ışıklandırıldı. Fakat bir süre sonra karanlığa gömüldü. Yani Van Kalesi’ni gün kararmadan gördünüz gördünüz. Yoksa gidemezsiniz. Binlerce yıllık tarihi yapı hayaletli şatoları andırıyor. Zaten akşam belli bir saatten sonra da etrafında ‘kafa çekmeye’ müsait bir dağdan başka bir şeye benzemiyor. Van’da bir şeylere benzemeyen başka ‘şeyler’ de var.

Buyrun konuşalım..

 

***

 

İNSAN BÖYLE BİR MİRASA NASIL SAHİP ÇIKMAZ!?

 

Van’da yıllardır kazı yapan, eski Van’ı arayan, toprak altında Van’ın tarihini gün yüzünü çıkarmaya çalışan bir ekip var. Ekibin başında Erkan Konyar var. Kendisi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü. Her yıl onlarca hoca, öğrenci, asistan ile birlikte Van’a geliyorlar. Yıllar boyudur yılın neredeyse yarısını Van’da geçirip kazılar yapıyor, Urartular’dan bugüne ne varsa gün yüzüne çıkarmaya çalışıyorlar. Van’ın tarihinin gün yüzüne çıkmasında önemli katkıları olan Konyar ve ekibinin son hamlesi kentin tarihine, kültürüne, turizmine katkı sunacak bir çalışma. Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) eliyle Van’da iki önemli çalışmanın startı verildi. Birincisi Urartu Kültür Koridoru, diğeri de eski Van şehrinin canlandırılması. Çalışma hızla ilerliyor. Etaplar halinde 100 yıl önce Rus ve Ermeniler’in yakıp yıkarak gittiği ve o tarihten itibaren terkedilen Eski Van Şehri canlandırılacak. Devasa bir proje... Van Kalesi eteklerinde ‘yeni’ bir ‘eski’ Van inşa edilecek ve bu bizim turizmimizin belkemiklerinden birisi olacak. Hatta demo görüntüleri geçtiğimiz haftalarda da paylaşıldı.

 

***

 

Neyse... Erkan hoca bir ara sosyal medyadan sitem etmişti. Demişti ki:

“Urartu’nun başkenti Van. Urartular ise Yakın Doğu’nun en yetenekli mimarlarından. Yaptıkları ortada. Ya şimdiki Van... İnsan bu kadar mı mirasına sahip çıkmaz, feyz almaz?”

Adam haklı? Neden mi? Çünkü dertli. Hem tarihi hem mimarisi ile bölgede hüküm süren medeniyetlerin eserlerini çok iyi biliyor. Onun okudukları, gördükleri ile bulduklarına bakıyorsunuz. Bir de Van’ın şu anki durumuna bakıyorsunuz. Gerçekten de aynı sitemi dile getirmeden duramıyorsunuz. Derdi olan dertlenir.  Dertlenecek o kadar çok şeyimiz var ki...

 

***

 

VAN SARDURİ’SİNİ ARIYOR!

 

 “Kusura bakmayın ama aranızdan 2700 yıldır bir Sarduri çıkmadı Van’lı arkadaşlar. Ki o buraların tüm kaderini değiştirdi...”  diyor hoca. E yine haklı!

Mesela Cumhuriyet Caddesi’ne çıkıyorsunuz etraf da hep harabe halde binalar.

Aslında yıkıp dökük değiller. Sıvasızlar! Kentte mimari diye bir şey yok! Kimsenin bunu dert ettiği de yok. Önemli olan bina yapıp kiraya vermek. Sağına soluna kimsenin baktığı yok. Bu nedenle de Cumhuriyet’in Kazım Karabekir’in (Maraş Caddesi) ön yüzleri Paris arkası köy! Sarduri’yi birak birisi de çıkıp “Bu düzen böyle gitmez” demiyor ki arkadaş!

 

***

 

MİLLLET GİTTİ AYA, BİZ VANLILAR KALDIK YAYA!

 

Bakın bölgedeki iller başta olmak üzere, tüm kentler tarihi bağlarına kopmadan yapılaşıyor. Özellikle son dönemlerde yerli turistlerin büyük ilgi gösterdiği Doğu ve Güneydoğu kentlerinde yerel ve tarihi mimari çok iyi işleniyor. Mesela Mardin’de müthiş işler yapılmış. Eski Mardin evlerinin inşa edildiği Mardin taşı ile şehrin dört bir yanında aynı taştan Camiler yapılmış. Valilik, Rektörlük gibi kurumlar tarihi yapılarda ya da bu yapıya birebir benzer şekillerde yapılan binalarda hizmet veriyor. Erzurum’da Selçuklu mimarisi hakim mesela. Şehre gidince bu kokuyu alabiliyorsunuz. Karsa gidiyorsunuz, Osmanlı, Rus gibi bir çok mimarinin etkisinin hala şehirde izlerini görebiliyorsunuz. Biraz daha yakına gelelim. Ağrı... Belki de bu anlamda tarihi yapısı en az olan Ağrı’da bile yeni devlet kurumları Selçuklu mimarisini andırır şekilde inşa edilmiş...

 

***

 

VAN’IN KAÇ TANE TARİHİ YAPISI VAR. SAY BAKAYIM!

 

Van’a gelince... Diyelim ki yabancısınız Van Kalesi, açılmayan müze, tarihi camileri (gündüz gözüyle) gördünüz diyelim. Şöyle bir şehir merkezine çıkacaksınız. Acaba nasıl bir kent diye çıkıyorsunuz. Merkeze gidiyorsunuz. Bakıyorsunuz yok! Hiç bir şey yok!

Ama vardı sanki. Evet var var.

Van Şehir merkezindeki tarihi Tekel binası var ya! Yıllardır dillerden düşmüyor. En eski sivil mimarimiz o. Başka da yok. Düşünün artık. Halbuki bürokratik sıkıntıları çözülse, hızlıca kente bir kültürel yapı olarak kazandırılsa ne güzel olur. Yine... Yerel yönetimler eliyle şu sıvasız binalar, ya da yeni yapılacak yapılarla ilgili denetimler artırılsa. Herkes ‘abuk sabuk’ binaları hızlıca yapıp kira kazanma derdinde olmadan bir şeyler yapsa mesela?

 

***

 

VAN BURA AHLAT ŞURA!

 

Bir öneri daha... Bakın Van Gölü’nün derinliklerinde geçtiğimiz yıl koca koca taş bloklar çıktı. Hepsi tarihi eser. Hepsi Ahlat taşı. Ahlat yanı başımız. Taşları kıymetli ve sağlam. Kentin kaldırımları, parkları ya da yeni yapıları ‘Ahlat’ taşı ile yapılsa, bu kentin en azından mimarisi de biraz tarihine yakışır olsa güzel olmaz mı? Koca Mimar Sinan’ların ‘tarihi’ eserler bıraktığı o yapılarda kullanılan taşlar bugün kentin yeni yapılacak Valilik binasını, Emniyet Müdürlüğü’nü ve diğer kurumlarının binalarını süslese kötü mü olur?   Bence çok güzel olur. Hazır Van Kalesi eteklerinde ruhuna uygun yeni bir Van inşa edilirken, hazır Vali Zorluoğlu büyükşehir eliyle imarı, yeni yapılanmayı düzene koymaya çalışırken yeni Van’ın inşasında da tarihe uygun bir Van oluştursak ya. Zor değil. Bölgedeki kentlerin bir çoğu bunu uyguluyor. Edremit’te taş ocağı kurup taş çıkarıp bunu gemiler ile Van Kalesi’ne taşıyan adamlardan daha büyük imkansızlar içinde de değiliz. Van bura Ahlat şura. Bence yöneticilerimizin düşünmesi gereken bir konu.

 

***

 

KİM NE YAPMALI?

 

Bu anlamda geçtiğimiz haftalarda açılan Van Evi projesi yerinde bir çalışma olarak öne çıkıyor. Ama naçizane bir kaç önerimi de paylaşayım yeri gelmişken:

- Her ne kadar Erkan hoca Van evleri konusunda bu evlerin Van’a özgü olmadığı konusunda itiraz etse de, eski Van evleri şehrin farklı yerlerinde örnek olarak ayağa kaldırılabilir.

-Şamranaltı dediğimiz civardaki 19.yy paşa/valilerin konaklarının olduğu yerler yine ilgili belediyeler eliyle aya kaldırılabilir.

-Van kalesinin sahile bakan tarafı, kordon ve sosyal alan olarak imar edilip doğası bozulmadan yürüyüş yolları gibi çalışmalar ile renklendirilebilir. Tabi ışıklandırma konusu şart!

-Peynirciler çarşısı ile başlayan restorasyon, Rus Pazarı gibi tarihi çarşı, pazar ve benzeri alanları da içine alan bir şekilde ilerlese, tüm bu ortak kullanım alanlarından başlayarak bir tarihi mimari seferberliği ilan edilse ya...

 

***

 

PEYAMİ BATTAL DA DERTLİLERDEN...

 

Kader bu ya. Ben de tam bu meseleleri kendime dert ederken, YYÜ rektörü sayın Peyami Battal hoca ile hasbihal etme fırsatı buldum.

Kendisi ile YYÜ’nün girişimini başlattığı 2019 Urartu Yılı konusunu konuşuyorduk.

Malumunuz, 2019’un Urartu Yılı ilan edilmesi meselesi var. Uzun süredir konuşuluyor, öneriliyor, dillendiriliyor.

Tam da bunun üzerine konuşurken sorum üzerine Battal, tam da söz ettiğim konulara değindi. Yani 2019’un öyle kuru kuruya bir Urartu Yılı olmayacağını anlattı.

Urartu Yılı’nın öyle sadece isimde kalacak bir yıl olarak ilanı ile ilgili bir program değil çok kapsamlı çalışmaları olduğunu söyledi. Mesela Urartu Yılı’nda Urartu Mimarisi’nin de canlandırılması, dillendirilmesi, konuşulması gibi.

Tam da bu konunun aklımı kurcaladığı bir süreçte birilerinin daha kentin mimarisini kendisine dert etmesine şahitlik edince öyle mesud oldum ki, anlatamam. Onun da konuyu gündemine alması bir o kadar kıymetli ve önemli.

 

***

 

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA EV ÖDEVİ!

 

Sorunu yazdık. Önerileri yaptık. YYÜ eliyle atılan ilk adımı da paylaştık. Söylemesi bizden... Uygulaması yöneticilerden, siyasetçilerden... Hazır yerel seçimlere gidiyoruz, hazır yerelden, hizmetten konuşuyoruz geleceğin başkanları için işte fırsat. Bunları çalışın, bunları konuşun, bunları projelerinize ekleyiverin işte.

Kentin bu zengin tarihini yok sayarak bir yapılanmanın inanın hiç bir anlamı olmaz.

Büyürüz, kalabalıklaşırız, bir yerlere sığarız ama bir şey olmayız!

Sonra Ömer abi (Van’ın unutulmaz simalarından Osmanê Hotto’nun torunu Ömer Aktürk bu konularda çok dertlidir) ‘Büyük Köy Van’ deyince kızıyoruz.

Vallahi kızmayalım! Adam haklı... Bu kadar güzelliğin buluştuğu bir kenti nasıl bu köy görünümünden kurtaramıyoruz anlamış değilim.

Hazır yazımıza ilham oldu. Yazımızı da yine Erkan hocanın bir sitemi ile bitirelim:

“Yok sayan, yok sayılır.”

 

 

 
Etiketler: Sahi, Van’ın, mimarı, kim?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
08 Ekim 2018
'Yaşar' ne yaşar ne yaşamaz...
01 Ekim 2018
Sonradan 'GURME'
24 Temmuz 2018
İNANMIŞ BİR ‘ADAM’!
08 Temmuz 2018
VAN’IN GÖNÜLE DOKUNAMAYANLARI KİMLER?
06 Temmuz 2018
VAN, 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE SONRASI...
27 Haziran 2018
VAN’DA HERKES KAZANDIYSA KİM KAYBETTİ?
19 Haziran 2018
24 HAZİRAN’A GİDERKEN VAN’IN DÜNÜ, BUGÜNÜ...
30 Mayıs 2018
BUNU BİZ İSTEDİK!
15 Mayıs 2018
PEKİ, VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN?
07 Mayıs 2018
VAN’IN MİLLETVEKİLİ ADAYI KİM OLMASIN?
03 Mayıs 2018
VAN'IN SEÇİMİNE DOĞRU...
10 Nisan 2018
ERDOĞAN’DAN GERİYE KALAN...
07 Nisan 2018
Hayaller ‘gerçek’ oldu, Van ‘büyük’ Türkiye’ye hazır!
26 Mart 2018
AK Parti'nin Van'daki yeni yönetimi için bir öneri: Hiskê olmadan olmaz!
27 Şubat 2018
GİDEMEDİĞİN YER SENİN DEĞİLDİR!
31 Ocak 2018
Un var, şeker var helva yapsak ya!
16 Ağustos 2017
VAN’IN NEYİ VAR?
03 Ağustos 2017
BÖYLE VANLILIK MI OLURMUŞ!
25 Temmuz 2017
VALİ BİR GELDİ ‘PİR’ GELDİ!
18 Temmuz 2017
VAN, İKİ GÜNLÜK NÖBETİ VE ÖTESİ!
10 Temmuz 2017
VAN SİYASETİNDEN ÇIKIN ARTIK!
06 Temmuz 2017
MACERADIR VAN’I YÖNETMEK!
20 Haziran 2017
BU KADARI DA FAZLA AMA KAYYUM BEY(LER)!
13 Haziran 2017
GİTTİĞİNİZ YOL YOL DEĞİL!
29 Mayıs 2017
DÖNEMİN ADAMLARI, VAN’A HOŞGELDİNİZ(!)
25 Mayıs 2017
ADAM ÖĞÜTME ŞEHRİ: VAN!
25 Nisan 2017
BURHAN KAYATÜRK VAN’A ‘BAKAN’ OLSUN!
18 Nisan 2017
REFERANDUMUN İNKÂR EDİLEMEZ GERÇEĞİ!
04 Nisan 2017
VAN MİTİNGİ, MEYDANIN GÖSTERDİĞİ ORAN VE BÜYÜK DEĞİŞİM!
01 Nisan 2017
BAŞBAKANA ‘KAPALI’ MEKTUP
30 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -3-
22 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -2-
10 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -1-
02 Mart 2017
DUYDUNUZ MU OLANLARI?
13 Şubat 2017
GASTECİLERİN VEKALET SAVAŞI!
03 Şubat 2017
SAYIN BAKANIM BURADAYIZ!
16 Ocak 2017
UMURUK TÜS EV TE?
09 Ocak 2017
VAN’IN SAHİBİ YOKTUR!(?)
27 Aralık 2016
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YÖNETİMİNE…
22 Aralık 2016
VAN’IN EKŞİ ELMALARI!
15 Aralık 2016
VAN’A BUNU YAPANIN...
29 Eylül 2016
BİRAZ KONUŞABİLİR MİYİZ?
11 Temmuz 2016
NERDE O ESKİ BİZ...
23 Haziran 2016
VAN’IN STADYUM SİPARİŞİ NERDE KALDI?
16 Haziran 2016
SÜLEYMAN DEMİREL’İN VAN KEHANETİ!
13 Haziran 2016
BAŞBAKANIN VAN ZİYARETİNİN ARDINDAN…
06 Haziran 2016
ŞEHRE FISKİYE GELMİŞ!
27 Mayıs 2016
VAN’A NİYE ‘BAKAN’ OLSUN Kİ?
24 Mayıs 2016
VAN’IN ANKARADAKİ ‘UMUT’ KAPILARI
17 Mayıs 2016
ANKARA’DAN VAN’A BAKMAK!
30 Nisan 2016
BU İŞTE BİR YALNIZLIK/YANLIŞLIK VAR!
25 Nisan 2016
BÜYÜKŞEHİR VOTAŞ’I YÖNETEBİLİR Mİ?
21 Nisan 2016
ŞEHRE ‘KİTAP’ GELMİŞ!
18 Nisan 2016
KİTAPLA DA ‘BARIŞ’ GAZETECİLERLE DE…
13 Nisan 2016
VAN NİRE KONYA NİRE!
04 Nisan 2016
GAZETECİLER, BELEDİYELER VE DİĞERLERİ!
21 Mart 2016
VANLI KUZU, HASTANELER KURT!
17 Mart 2016
‘GÜÇ’LEŞTİRMEYİN BİRLİĞİ
03 Mart 2016
NERDESİN EY VANLILIK!
05 Şubat 2016
İŞTE BUNLAR HEPSİ SAHİPSİZLİK!
01 Şubat 2016
BU KAFAYLA ZOR...
25 Ocak 2016
VANLILARIN GÜCÜ ADINA!
06 Ocak 2016
VAN’A BAKANLAR, BAKIP DA VAN’I GÖREMEYENLER!
31 Aralık 2015
VAN’DAKİ TORPİL LİSTELERİ VE YÜZÜ KARA SİYASETÇİLER!
23 Kasım 2015
BAĞIMIZIN MEYVASI ÇÜRÜK OLMAYAYDI...
11 Kasım 2015
BİZE (VAN’A) SAHİP ÇIKIN!
06 Kasım 2015
HDP'nin 1 Kasım seçimlerinden anlaması gereken
04 Kasım 2015
1 KASIM’DA KAZANANLAR KAYBEDENLER!
31 Ekim 2015
İSTEMEYİ BİLMEZÜK!
28 Ekim 2015
ORGANİK SİYASET!
19 Ekim 2015
BAŞBAKANIN BİLMESİ GEREKEN...
03 Temmuz 2015
KİM, NEREDE, NE YAPIYOR?
16 Haziran 2015
KÜRTLERİ KAYBEDEN AK PARTİ’NİN 3 YANLIŞI!
09 Haziran 2015
ONLAR KONUŞTU HDP YAPTI!
27 Mayıs 2015
HDP MECLİSE KÜRTLER NEREYE?
12 Mayıs 2015
SUDAN UCUZ BAHANELER!..
21 Nisan 2015
AK PARTİ VAN’DA TOP ATMIŞ!
17 Nisan 2015
‘VAN LİSTELERİ BİR FELAKET(!)’
13 Nisan 2015
AK PARTİ’NİN VAN LİSTESİ KİMİN ESERİ?
06 Nisan 2015
YARINKİ MİLLETVEKİLİ LİSTESİNDE KİM OLUR?
19 Mart 2015
SİZ KİMİN PİYONUSUNUZ?
12 Mart 2015
118 aday neyinize yetmiyor?
09 Mart 2015
VAN’A ‘BAKAN’ OLUR MU?
04 Mart 2015
MİLLETVEKİLİ ADAYININ ADAYI!
03 Mart 2015
ZİRVEDE BIRAKMAK!
28 Şubat 2015
OY’UNA GELME!
09 Şubat 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN? (3)
30 Ocak 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN? (2)
21 Ocak 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN?
14 Ocak 2015
ADAY ADAYLARINIZ BOL OLSUN!
10 Ocak 2015
Senin gibileri eskide kaldi!
31 Aralık 2014
‘PARTİ’ BAŞLASIN!
10 Kasım 2014
VAN’DA AK PARTİ SAVAŞLARINDA İLK RAUND:
29 Ekim 2014
TÜRKİYE-İRAN VAN FORUMU ÜZERİNE NOTLAR (2)
28 Ekim 2014
TÜRKİYE-İRAN VAN FORUMU ÜZERİNE NOTLAR (1)
23 Ekim 2014
Bizi deprem değil ‘artçılar’ yıktı!
15 Ekim 2014
Mesele sadece ‘Kobanî’ değil siz hala anlamadınız mı?
04 Ekim 2014
MALUMUN İLANI!
27 Eylül 2014
Yetti artık!
22 Eylül 2014
‘ORTADOĞU’ EXPO FUARINDA ‘PİŞMANİYE’ KEYFİ!
15 Eylül 2014
VAN’IN GÜNAHI BOYNUNUZA!
10 Eylül 2014
Çekinceleriniz batsın!
04 Eylül 2014
Vay Van’ın haline!
30 Ağustos 2014
VAN’IN AK PARTİ İLE İMTİHANI(!)
28 Ağustos 2014
‘VAN LOBİSİ’ NEDEN YOK?
26 Ağustos 2014
Kaybımız suskunluğumuzdandır!
21 Ağustos 2014
Oyuna değil, barışa gel!
14 Ağustos 2014
NEYİN BAŞARISINI KUTLUYORUZ?
12 Ağustos 2014
Van’daki seçim sonucu nedir, ne değildir?
05 Ağustos 2014
Oy var, temsiliyet yok!
04 Ağustos 2014
Essah söyler Günay Aslan…
17 Temmuz 2014
Koltuk sussun, vicdan konuşsun!
01 Temmuz 2014
KİRLİ SİYASET!
19 Haziran 2014
Ak Parti il başkanı kim olsun?
18 Haziran 2014
Koltuk gitti kavga bitmedi!
13 Haziran 2014
Doğu’nun Paris’i, kendisinin büyük köyü!
04 Haziran 2014
Miting değil alınteri!
30 Mayıs 2014
MAVİ PUSULA KİMDEYSE…
28 Mayıs 2014
AMAN KOLTUĞUNUZ KAÇMASIN!
10 Mayıs 2014
İKİ ZEYTİN BİR YUMURTA!
22 Nisan 2014
Van Valisi Bekir Kaya!
13 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(4)
08 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(3)
06 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından (2)
02 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(1)
19 Mart 2014
Gülaçar mı Kaya mı?
10 Mart 2014
Neyin seçimi bu?
25 Şubat 2014
SIRADAN DEMOKRASİ!
21 Şubat 2014
Siz Encümenleştiremediklerimizden misiniz?
18 Şubat 2014
Kime oy verelim?
07 Şubat 2014
Ak Parti’nin ilçe adayları üzerine(3)
05 Şubat 2014
Ak Parti'nin ilçe adayları üzerine(2)
04 Şubat 2014
Ak Parti’nin ilçe adayları üzerine(1)
04 Şubat 2014
Ak Parti’de ‘çatlak’ var!
30 Ocak 2014
Şimdi AK Parti düşünsün…
27 Ocak 2014
İradeye dokunma
22 Ocak 2014
İstatistikler Ak Parti diyor!
15 Ocak 2014
Ak Parti’nin içindeki İrlandalılar
11 Ocak 2014
ODALAR SİYASET KOKUYOR!
06 Ocak 2014
Susun, Van Milletvekilleri konuşacak!
01 Ocak 2014
Filler dövüşür, çimenler ezilir!
30 Aralık 2013
Dava(m) ah dava(m)
28 Aralık 2013
Ak Parti hesap versin!
23 Aralık 2013
Bizim ayakkabı kutumuz yok!
23 Aralık 2013
BDP'nin seçim suskunluğu
19 Aralık 2013
İyi olan kazanmasın!
17 Aralık 2013
Batan geminin malları
12 Aralık 2013
Van’a bakan yok!
10 Aralık 2013
Van bu bahar Gül'açar mı?
05 Aralık 2013
Aşiret meselesine ‘siyasi’ bakış
05 Aralık 2013
Van bu bahar Gül'açar mı?
27 Kasım 2013
Halk kimi istiyor?
21 Kasım 2013
HALKIN (Tİ)-Vİ’Sİ
21 Kasım 2013
Suskun demokratlar!
19 Kasım 2013
41 soruda Van Belediyesi ve BDP
15 Kasım 2013
41 soruda Aras ve AK Parti!
15 Kasım 2013
Baş harfi ‘M’
11 Kasım 2013
Ganimeti paylaşamayanlar!
04 Kasım 2013
Festivalle gelen istifa…
01 Kasım 2013
Gemisini terkeden kaptan!
31 Ekim 2013
Siyasetin suyunun suyu!
28 Ekim 2013
Başbakana acil mektup!
28 Ekim 2013
Başbakan’ı kim kandırdı?
22 Ekim 2013
Kürtlerin ‘Yönetim’ Sorunu
22 Ekim 2013
Van nasıl kurtulur?
22 Ekim 2013
Nerde o eski bayramlar(!)
14 Ekim 2013
Açlık oyunları!
10 Ekim 2013
Nerdesiniz Vanlılar?
08 Ekim 2013
Başkanlığa ‘vekil’ aday gelir mi?
12 Eylül 2013
Bakan kontenjanında bir Vanlı vekil!
07 Eylül 2013
Van caddelerinde ‘001’ plakalı bir araç
26 Ağustos 2013
AK Parti’de yeni dönem
13 Ağustos 2013
Aras ve Büyükşehir
15 Temmuz 2013
Seçim yarışı Van’da erken mi başladı?
01 Temmuz 2013
Aykaç’ın Hayalindeki ‘O’ Vali!
25 Haziran 2013
Hay bin koltuk sevdası!
20 Haziran 2013
El Fatiha…
07 Haziran 2013
Başbakanın adamları!
05 Haziran 2013
Yüzde 50 kimseyi aldatmasın
28 Mayıs 2013
Biz okuma bilmeyiz ki!
24 Mayıs 2013
Global Hata!
04 Nisan 2013
Memleket elden gitmiş, bizim haberimiz yok!
18 Mart 2013
Van ticaret ve sanayi ‘devrimi’
07 Mart 2013
İmar çıkmazı
27 Şubat 2013
Rengi kara, bahtı kara: VANSPOR
11 Şubat 2013
Van’ın VATSO’su!
22 Ocak 2013
VATSO kazanında neler kaynıyor?
14 Ocak 2013
Tüm suç güneşin!
08 Ocak 2013
Meclis toplanmış neyime!
04 Ocak 2013
ABD TAMPON BÖLGEYE SICAK BAKMIYOR
31 Aralık 2012
Bayram sadece dirilere mi?
18 Aralık 2012
Ben bir ceviz ağacıyım!
10 Aralık 2012
Petrol Fiyatlarında Meydana Gelen Sert Düşüş, Pompaya Yansımıyor
03 Aralık 2012
Bedelli askerlik
05 Kasım 2012
Para VAN'ın ardındakiler!
09 Ekim 2012
Abalı'yı kim yaktı?
Haber Yazılımı