Yazı Detayı
27 Şubat 2018 - Salı 07:58
 
GİDEMEDİĞİN YER SENİN DEĞİLDİR!
Ömer Aytaç Aykaç
e-mail: aytaco@hotmail.com / twitter: @aytaco
 
 

Çocukluğumun İpekyolu Caddesi’nde Karayolları’na mı yoksa Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü’ne mi ait olduğunu şu an hatırlamadığım bir giriş kapısındaki bir söz hala zihnimde tazeliğini koruyor. Cadde üzerindeki giriş blokta aynen şu yazılıydı:

 

“Gidemediğin yer senin değildir.”

 

Bu söz Osmanlı döneminde Sivas’ta Valilik yapan Halil Rıfat Paşa tarafından dile getirilmiştir. O gün bugündür Karayolları’nın adeta ‘motto’su olmuştur. Bir çok ilde Karayolları’nın binalarında yazılı haldedir.

 

Hatta hatırlar mısınız bir dönem Star TV’de yayınlanan ‘Köprü’ dizisinde bir dönemin efsane valilerinden Recep Yazıcoğlu’nun canlandırıldığı ve onun bu konudaki devlet adamlığının anlatıldığı dizide de bu önermeye ciddi şekilde vurgu yapılmıştı. Erzincan sınırında olmasına rağmen hiçbir hizmetin bir türlü ulaşmadığı köylerde yaşanan sıkıntılar üzerine o yöreye köprü dikmeyi kafasına koyan dönemin Valisi’nin zihninde o cümlenin önemi vardı çünkü.

 

Aslında o cümlenin daha geniş bir yorumlaması bence şöyle:

 

“Gidemesen de senindir aslında, ama gidemediğin için senin değildir.”

 

Bu sözden yola çıkarak iki konuyu irdelemek istiyorum. Birincisini şöyle söyleyeyim:

 

2012 yılıydı. Depremden bir yıl sonraydı. Van henüz depremin yaralarını bile sarmış değildi. AK Parti il başkanı Abdullah Aras ile bir söyleşi için bir araya geldik. Söyleşiyi de prefabrik bir ofiste yapmıştık hatta. Depremin izlerinin hala silinmediği ile ilgili zihnimde kalmasının en önemli detaylarından birisi de bu. O söyleşide elbette ki siyaset ve yaklaşan seçimleri konuşmuştuk. Abdullah Aras, bir çok konuda çok açık samimi ifadeler kullanmış, deyim yerindeyse kitabın ortasından konuşmuştu. O söyleşiden aklımda kalan incem mesajlar var. O da seçimlerdeki bazı sıkıntılara dairdi.

Mesela şöyle bir ifadesi vardı:

 

“Seçimde oy istemeye gidemediğimiz yerlere yardım götürdük.”

 

Bahse konu seçim 2011 milletvekilliği seçimiydi tabi. Bu cümlenin altını çizelim ve devam edelim.

 

Sonra 2009 yerel seçimleri için de “Yanlış adaylarla girdik” yorumunu paylaşmıştı.

En kritik ve üzerimde duracağım değerlendirmesi ise Başkale ile ilgiliydi. Son seçimdeki

 

Başkale oyları için şu yorumu yapmıştı Aras:

 

“Başkale de tarihte görülmemiş bir şey oldu ve yüzde 94 gibi bir katılım oldu. Bu şaşırtıcı çünkü ilçedeki insanların büyük bir kısmı tarım olmadığından dolayı büyük şehirlerde yaşıyorlar ve yaz aylarında bu kadar insan ilçede bulunmuyor. Bu kadar büyük bir kitlenin yüzde 94 gibi bir katılım göstermesi mümkün değil.”

 

Ki bu durum sonraki seçimlerde de devam eden bir durumdu. Sadece Başkale değil, Van’a sadece mesafe olarak değil, manevi bağlılığı da uzak olan bunun gibi diğer ilçelerde de benzer rakamlara şahitlik ettik. Bu noktada en önemli eksiklik elbette ki hür iradenin yansımaması, özgür oy ortamı olmamasıydı. Aras da buna değiniyordu:

 

“Elbette ki bu bir demokrasi yarışıdır. İnsanların hür iradesine karşı çıkmak, baskı yapmak, belli bir yere yönlendirmek bizim siyasi ahlakımızın içinde değildir. İnsanlar kendi vicdanı ile karar vermesi en doğru olandır. Ama hem sandıkların kurulması hem de görevlilerin belirlenmesi noktasında ilçelerde şehir merkezine oranla sağlık bir seçim yapıldığını düşünmüyorum. Seçmenin kendi vicdanı ile baş başa kalacağı ve hür iradesi ile oy kullanacağı seçimler temenni ediyoruz.”

 

Sonraki seçimlerde ne oldu biliyor musunuz? İzah edeyim:

 

2014 yerel seçimlerinde Başkale’de BDP yüzde 90,9 oy aldı, AK Parti ise 7.2

7 Haziran’da yapılan 2015 genel seçimlerinde bu kez HDP oyunu yüzde 97,38’e çıkardı, AK Parti’nin oy oranı ise 1,19’a düştü.

1 Kasım’da ikinci kez sandık başına gidildiğinde ise oy oranları ise şöyle yansıdı: HDP yüzde 95,7. AK Parti yüzde 2,8

 

Üstelik bu seçim AK Parti’nin seçim çalışmalarında gergin ortama rağmen Başkale’yi ziyaret etme kararı aldığı ve taşlı-sopalı saldırılara rağmen ilçede bulunduğu bir seçim çalışmasına şahitlik ettiğimiz bir seçimdi. Hatta 7 Haziranki listede yer alan dönemin adaylarından Faruk Alpaslan, “Biz hiç bir ilçeyi bırakmayacağız. Başkale’ye de gideceğiz.” Demişti.

 

Bu oranlardan sonra “Niye böyle oldu?” diye bir izahat yapmaya gerek var mı bilmiyorum ama ben bu noktada işi özetleyeyim. İşin doğrusu şu: Başkale de aslında İpekyolu gibi Edremit gibi Van’ın ilçesi. Ama yıllar içinde Van’a hep uzak kaldı. Gözden ırak olduğu için gönülden de Irak oldu. Gidilmese de Van’ı yönetenlerin için “bizimdir” muamelesi yapıldı ama aslında çok da gönüllerine dokunan olmadı.

 

Olsaydı...

 

Sandık güvenliğinin bile savunulamadığı, sandıkların korunamadığı, seçimdeki hukuksuzlukların aleni olarak dillendirildiği bir ilçe olmazdı...

 

Olsaydı...

 

Siyasiler Başkale’ye bile gideceğim diyerek sanki başka bir yere çıkarma yapacak gibi lanse etmezlerdi.

 

Ve işin aslı şu: Tüm siyasi hesap-kitaplardan bağımsız olarak ve partiler üstü düşünüldüğünde bir çok parti, iktidar, yönetici Başkale’yi ihmal etti. Ettiği için de hep uçak kaldı. İşte paylaştığım oy oranları çıktı, sonra bir çok parti ilçeye bile giremez oldu. Vekiller taşlandı, protesto edildi. İlçe de kaybetti, halk da...

 

***

 

Gelelim konuyla ilgili ikinci noktaya.

 

Bizlere, okuyanlara çok basit bir olaymış gibi gelebilir. Fakat Van’ın son 1 yıllık büyükşehir belediyesi çalışmalarında çok derin bir ayrıntı var. Onun da adı yol devrimidir.  Vali Murat Zorluoğlu’nun de her seferinde vurgu yaptığı yol olayı önemlidir. Çünkü 7 ay gibi bir sürede yaklaşık bin kilometre yol yaptı Büyükşehir. Yollar en ücra köşelere kadar ulaştı, kara asfaltlı yollar fotoğrafların en güzel parçası oldu.

 

Ama Vali bir şey daha yaptı. O yolların gittiği en ücra köşelere kadar kendisi de gitti. Yolun gidebildiği bir çok ilçeye, köye gitti. İlçeye giderken de Emniyet Müdürü’nü de götürdü, Milli Eğitim Müdürünü de. Yani ilgilisi kim varsa.

 

Hatta ben sınır köylerinden birinin ziyaretinde bizatihi şahitlik ettim. Tarihinde Vali görmemiş bir sınır köyüne geldi. Köylüyü dinledi. Dertleriyle ilgilendi. Hatta “Buraya kadar geldik onlara bir şeyler de vermeliyiz.” Deyip ekstra talepler aldı.

 

Özetle hem yol götürdü, hem kendisi gitti. İşte bu nedenle Halil Rıfat Paşa’nın o sözü önemliydi. Çünkü Halil Rıfat Paşa, yollar yaparak, devletin varlığını, hizmetini ve gücünü köylere ulaştırmayı hedeflemişti. Sadece hizmet götürüp varlığı olmaması ya da varlığı ile sınırlı kalıp gitmemesi eksik olurdu.

 

***

 

Vali Zorluoğlu haftasonu da Başkale’deydi. Yine kalabalık bir ekip ile gitti. Orada da yol devriminden bahsetti. Çünkü 1000 kilometreye yakın o yol devriminden Başkale de nasibini almıştı. Yukarıda anlattığım öneminin farkında ki orada da muhtarla, vatandaşla, esnafla bu konunun önemini konuştu. Bunları anlattı. Ama onları da dinledi. Ellerini sıktı...

 

Şehrivan’ın “Şevkat eli” diye manşetine taşıdığı o ziyarette Vali Zorluoğlu vatandaşa devletin elini uzattı. Önemli olan ve Başkaleli vatandaşın da yüreğine dokunan olay buydu işte.

Seçim ya da olağanüstü bir durum dışında kendi Valisi, kendi yöneticisi vatandaşın kendisini ziyaret etti.

 

“Gitmesek de, görmesek de o köy bizim köyümüzdür” demek olmaz.

Gitmesek de, görmesek de demek olmaz. Gideceksin, vatandaşın elini sıkacaksın.

Çünkü, “Gidemedin yer senin değildir.”

 

***

 

Vali Zorluoğlu böyle yaptığı için seviliyor, halkın büyük ilgisini görüyor. Yaşlıyı severken çocuğu, genci kucaklıyor. Düne kadar bir çok dersanenin kendisine mecbur kıldığı gençlere eğitim merkezleri, okuma salonları açıyor. Onları FETÖ gibi yapıların mahkumiyetinden ve kontrolünden kurtarıyor. Bununla da aslında en büyük yatırımı Van’ın geleceğine  yapıyor. Çünkü Van’ın yaş ortalaması 18-19. Nüfusumuzun kocaman bölümü çocuk, genç! Anlıyor musunuz?

 

***

 

Son olarak...

Vali’nin Başkale ziyareti ile birlikte şahit olduğum bir diğer güzellik de Edremit Belediyesi’nin ‘Ayran aşı, balık başı’ festivali idi. 3’üncü oturduğum mahalle, Şabaniye’deydi. Biz de çoluk, çocuk gittik. Katıldık. Edremit’in kayyum olarak görev yapan başkanı Atıf Çiçekli de o gün yüreklere dokunan isimlerdendi. Gün boyu insanların ona sarılmasına, onunla fotoğraf çektirme çabasına, ilgisine şahitlik ettim. Çok sevdikleri başkanları ile ‘Şemame’ oynadılar. Onun eline girip halaylar çektiler. Ve tüm bunları samimiyetle yaptılar.

Aynı şey. İnsanlara el uzatıyor.

Devletin şevkatini de gösteriyor.

Devletin Şemame oynayabileceğini de gösteriyor.

Devletin, milletin birlikte ‘çok güzel’ olduğu mesajını da veriyor.

Daha ne olsun... 

 
Etiketler: GİDEMEDİĞİN, YER, SENİN, DEĞİLDİR!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
23 Ekim 2018
Sahi Van’ın mimarı kim?
08 Ekim 2018
'Yaşar' ne yaşar ne yaşamaz...
01 Ekim 2018
Sonradan 'GURME'
24 Temmuz 2018
İNANMIŞ BİR ‘ADAM’!
08 Temmuz 2018
VAN’IN GÖNÜLE DOKUNAMAYANLARI KİMLER?
06 Temmuz 2018
VAN, 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE SONRASI...
27 Haziran 2018
VAN’DA HERKES KAZANDIYSA KİM KAYBETTİ?
19 Haziran 2018
24 HAZİRAN’A GİDERKEN VAN’IN DÜNÜ, BUGÜNÜ...
30 Mayıs 2018
BUNU BİZ İSTEDİK!
15 Mayıs 2018
PEKİ, VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN?
07 Mayıs 2018
VAN’IN MİLLETVEKİLİ ADAYI KİM OLMASIN?
03 Mayıs 2018
VAN'IN SEÇİMİNE DOĞRU...
10 Nisan 2018
ERDOĞAN’DAN GERİYE KALAN...
07 Nisan 2018
Hayaller ‘gerçek’ oldu, Van ‘büyük’ Türkiye’ye hazır!
26 Mart 2018
AK Parti'nin Van'daki yeni yönetimi için bir öneri: Hiskê olmadan olmaz!
31 Ocak 2018
Un var, şeker var helva yapsak ya!
16 Ağustos 2017
VAN’IN NEYİ VAR?
03 Ağustos 2017
BÖYLE VANLILIK MI OLURMUŞ!
25 Temmuz 2017
VALİ BİR GELDİ ‘PİR’ GELDİ!
18 Temmuz 2017
VAN, İKİ GÜNLÜK NÖBETİ VE ÖTESİ!
10 Temmuz 2017
VAN SİYASETİNDEN ÇIKIN ARTIK!
06 Temmuz 2017
MACERADIR VAN’I YÖNETMEK!
20 Haziran 2017
BU KADARI DA FAZLA AMA KAYYUM BEY(LER)!
13 Haziran 2017
GİTTİĞİNİZ YOL YOL DEĞİL!
29 Mayıs 2017
DÖNEMİN ADAMLARI, VAN’A HOŞGELDİNİZ(!)
25 Mayıs 2017
ADAM ÖĞÜTME ŞEHRİ: VAN!
25 Nisan 2017
BURHAN KAYATÜRK VAN’A ‘BAKAN’ OLSUN!
18 Nisan 2017
REFERANDUMUN İNKÂR EDİLEMEZ GERÇEĞİ!
04 Nisan 2017
VAN MİTİNGİ, MEYDANIN GÖSTERDİĞİ ORAN VE BÜYÜK DEĞİŞİM!
01 Nisan 2017
BAŞBAKANA ‘KAPALI’ MEKTUP
30 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -3-
22 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -2-
10 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -1-
02 Mart 2017
DUYDUNUZ MU OLANLARI?
13 Şubat 2017
GASTECİLERİN VEKALET SAVAŞI!
03 Şubat 2017
SAYIN BAKANIM BURADAYIZ!
16 Ocak 2017
UMURUK TÜS EV TE?
09 Ocak 2017
VAN’IN SAHİBİ YOKTUR!(?)
27 Aralık 2016
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YÖNETİMİNE…
22 Aralık 2016
VAN’IN EKŞİ ELMALARI!
15 Aralık 2016
VAN’A BUNU YAPANIN...
29 Eylül 2016
BİRAZ KONUŞABİLİR MİYİZ?
11 Temmuz 2016
NERDE O ESKİ BİZ...
23 Haziran 2016
VAN’IN STADYUM SİPARİŞİ NERDE KALDI?
16 Haziran 2016
SÜLEYMAN DEMİREL’İN VAN KEHANETİ!
13 Haziran 2016
BAŞBAKANIN VAN ZİYARETİNİN ARDINDAN…
06 Haziran 2016
ŞEHRE FISKİYE GELMİŞ!
27 Mayıs 2016
VAN’A NİYE ‘BAKAN’ OLSUN Kİ?
24 Mayıs 2016
VAN’IN ANKARADAKİ ‘UMUT’ KAPILARI
17 Mayıs 2016
ANKARA’DAN VAN’A BAKMAK!
30 Nisan 2016
BU İŞTE BİR YALNIZLIK/YANLIŞLIK VAR!
25 Nisan 2016
BÜYÜKŞEHİR VOTAŞ’I YÖNETEBİLİR Mİ?
21 Nisan 2016
ŞEHRE ‘KİTAP’ GELMİŞ!
18 Nisan 2016
KİTAPLA DA ‘BARIŞ’ GAZETECİLERLE DE…
13 Nisan 2016
VAN NİRE KONYA NİRE!
04 Nisan 2016
GAZETECİLER, BELEDİYELER VE DİĞERLERİ!
21 Mart 2016
VANLI KUZU, HASTANELER KURT!
17 Mart 2016
‘GÜÇ’LEŞTİRMEYİN BİRLİĞİ
03 Mart 2016
NERDESİN EY VANLILIK!
05 Şubat 2016
İŞTE BUNLAR HEPSİ SAHİPSİZLİK!
01 Şubat 2016
BU KAFAYLA ZOR...
25 Ocak 2016
VANLILARIN GÜCÜ ADINA!
06 Ocak 2016
VAN’A BAKANLAR, BAKIP DA VAN’I GÖREMEYENLER!
31 Aralık 2015
VAN’DAKİ TORPİL LİSTELERİ VE YÜZÜ KARA SİYASETÇİLER!
23 Kasım 2015
BAĞIMIZIN MEYVASI ÇÜRÜK OLMAYAYDI...
11 Kasım 2015
BİZE (VAN’A) SAHİP ÇIKIN!
06 Kasım 2015
HDP'nin 1 Kasım seçimlerinden anlaması gereken
04 Kasım 2015
1 KASIM’DA KAZANANLAR KAYBEDENLER!
31 Ekim 2015
İSTEMEYİ BİLMEZÜK!
28 Ekim 2015
ORGANİK SİYASET!
19 Ekim 2015
BAŞBAKANIN BİLMESİ GEREKEN...
03 Temmuz 2015
KİM, NEREDE, NE YAPIYOR?
16 Haziran 2015
KÜRTLERİ KAYBEDEN AK PARTİ’NİN 3 YANLIŞI!
09 Haziran 2015
ONLAR KONUŞTU HDP YAPTI!
27 Mayıs 2015
HDP MECLİSE KÜRTLER NEREYE?
12 Mayıs 2015
SUDAN UCUZ BAHANELER!..
21 Nisan 2015
AK PARTİ VAN’DA TOP ATMIŞ!
17 Nisan 2015
‘VAN LİSTELERİ BİR FELAKET(!)’
13 Nisan 2015
AK PARTİ’NİN VAN LİSTESİ KİMİN ESERİ?
06 Nisan 2015
YARINKİ MİLLETVEKİLİ LİSTESİNDE KİM OLUR?
19 Mart 2015
SİZ KİMİN PİYONUSUNUZ?
12 Mart 2015
118 aday neyinize yetmiyor?
09 Mart 2015
VAN’A ‘BAKAN’ OLUR MU?
04 Mart 2015
MİLLETVEKİLİ ADAYININ ADAYI!
03 Mart 2015
ZİRVEDE BIRAKMAK!
28 Şubat 2015
OY’UNA GELME!
09 Şubat 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN? (3)
30 Ocak 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN? (2)
21 Ocak 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN?
14 Ocak 2015
ADAY ADAYLARINIZ BOL OLSUN!
10 Ocak 2015
Senin gibileri eskide kaldi!
31 Aralık 2014
‘PARTİ’ BAŞLASIN!
10 Kasım 2014
VAN’DA AK PARTİ SAVAŞLARINDA İLK RAUND:
29 Ekim 2014
TÜRKİYE-İRAN VAN FORUMU ÜZERİNE NOTLAR (2)
28 Ekim 2014
TÜRKİYE-İRAN VAN FORUMU ÜZERİNE NOTLAR (1)
23 Ekim 2014
Bizi deprem değil ‘artçılar’ yıktı!
15 Ekim 2014
Mesele sadece ‘Kobanî’ değil siz hala anlamadınız mı?
04 Ekim 2014
MALUMUN İLANI!
27 Eylül 2014
Yetti artık!
22 Eylül 2014
‘ORTADOĞU’ EXPO FUARINDA ‘PİŞMANİYE’ KEYFİ!
15 Eylül 2014
VAN’IN GÜNAHI BOYNUNUZA!
10 Eylül 2014
Çekinceleriniz batsın!
04 Eylül 2014
Vay Van’ın haline!
30 Ağustos 2014
VAN’IN AK PARTİ İLE İMTİHANI(!)
28 Ağustos 2014
‘VAN LOBİSİ’ NEDEN YOK?
26 Ağustos 2014
Kaybımız suskunluğumuzdandır!
21 Ağustos 2014
Oyuna değil, barışa gel!
14 Ağustos 2014
NEYİN BAŞARISINI KUTLUYORUZ?
12 Ağustos 2014
Van’daki seçim sonucu nedir, ne değildir?
05 Ağustos 2014
Oy var, temsiliyet yok!
04 Ağustos 2014
Essah söyler Günay Aslan…
17 Temmuz 2014
Koltuk sussun, vicdan konuşsun!
01 Temmuz 2014
KİRLİ SİYASET!
19 Haziran 2014
Ak Parti il başkanı kim olsun?
18 Haziran 2014
Koltuk gitti kavga bitmedi!
13 Haziran 2014
Doğu’nun Paris’i, kendisinin büyük köyü!
04 Haziran 2014
Miting değil alınteri!
30 Mayıs 2014
MAVİ PUSULA KİMDEYSE…
28 Mayıs 2014
AMAN KOLTUĞUNUZ KAÇMASIN!
10 Mayıs 2014
İKİ ZEYTİN BİR YUMURTA!
22 Nisan 2014
Van Valisi Bekir Kaya!
13 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(4)
08 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(3)
06 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından (2)
02 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(1)
19 Mart 2014
Gülaçar mı Kaya mı?
10 Mart 2014
Neyin seçimi bu?
25 Şubat 2014
SIRADAN DEMOKRASİ!
21 Şubat 2014
Siz Encümenleştiremediklerimizden misiniz?
18 Şubat 2014
Kime oy verelim?
07 Şubat 2014
Ak Parti’nin ilçe adayları üzerine(3)
05 Şubat 2014
Ak Parti'nin ilçe adayları üzerine(2)
04 Şubat 2014
Ak Parti’nin ilçe adayları üzerine(1)
04 Şubat 2014
Ak Parti’de ‘çatlak’ var!
30 Ocak 2014
Şimdi AK Parti düşünsün…
27 Ocak 2014
İradeye dokunma
22 Ocak 2014
İstatistikler Ak Parti diyor!
15 Ocak 2014
Ak Parti’nin içindeki İrlandalılar
11 Ocak 2014
ODALAR SİYASET KOKUYOR!
06 Ocak 2014
Susun, Van Milletvekilleri konuşacak!
01 Ocak 2014
Filler dövüşür, çimenler ezilir!
30 Aralık 2013
Dava(m) ah dava(m)
28 Aralık 2013
Ak Parti hesap versin!
23 Aralık 2013
Bizim ayakkabı kutumuz yok!
23 Aralık 2013
BDP'nin seçim suskunluğu
19 Aralık 2013
İyi olan kazanmasın!
17 Aralık 2013
Batan geminin malları
12 Aralık 2013
Van’a bakan yok!
10 Aralık 2013
Van bu bahar Gül'açar mı?
05 Aralık 2013
Aşiret meselesine ‘siyasi’ bakış
05 Aralık 2013
Van bu bahar Gül'açar mı?
27 Kasım 2013
Halk kimi istiyor?
21 Kasım 2013
HALKIN (Tİ)-Vİ’Sİ
21 Kasım 2013
Suskun demokratlar!
19 Kasım 2013
41 soruda Van Belediyesi ve BDP
15 Kasım 2013
41 soruda Aras ve AK Parti!
15 Kasım 2013
Baş harfi ‘M’
11 Kasım 2013
Ganimeti paylaşamayanlar!
04 Kasım 2013
Festivalle gelen istifa…
01 Kasım 2013
Gemisini terkeden kaptan!
31 Ekim 2013
Siyasetin suyunun suyu!
28 Ekim 2013
Başbakana acil mektup!
28 Ekim 2013
Başbakan’ı kim kandırdı?
22 Ekim 2013
Kürtlerin ‘Yönetim’ Sorunu
22 Ekim 2013
Van nasıl kurtulur?
22 Ekim 2013
Nerde o eski bayramlar(!)
14 Ekim 2013
Açlık oyunları!
10 Ekim 2013
Nerdesiniz Vanlılar?
08 Ekim 2013
Başkanlığa ‘vekil’ aday gelir mi?
12 Eylül 2013
Bakan kontenjanında bir Vanlı vekil!
07 Eylül 2013
Van caddelerinde ‘001’ plakalı bir araç
26 Ağustos 2013
AK Parti’de yeni dönem
13 Ağustos 2013
Aras ve Büyükşehir
15 Temmuz 2013
Seçim yarışı Van’da erken mi başladı?
01 Temmuz 2013
Aykaç’ın Hayalindeki ‘O’ Vali!
25 Haziran 2013
Hay bin koltuk sevdası!
20 Haziran 2013
El Fatiha…
07 Haziran 2013
Başbakanın adamları!
05 Haziran 2013
Yüzde 50 kimseyi aldatmasın
28 Mayıs 2013
Biz okuma bilmeyiz ki!
24 Mayıs 2013
Global Hata!
04 Nisan 2013
Memleket elden gitmiş, bizim haberimiz yok!
18 Mart 2013
Van ticaret ve sanayi ‘devrimi’
07 Mart 2013
İmar çıkmazı
27 Şubat 2013
Rengi kara, bahtı kara: VANSPOR
11 Şubat 2013
Van’ın VATSO’su!
22 Ocak 2013
VATSO kazanında neler kaynıyor?
14 Ocak 2013
Tüm suç güneşin!
08 Ocak 2013
Meclis toplanmış neyime!
04 Ocak 2013
ABD TAMPON BÖLGEYE SICAK BAKMIYOR
31 Aralık 2012
Bayram sadece dirilere mi?
18 Aralık 2012
Ben bir ceviz ağacıyım!
10 Aralık 2012
Petrol Fiyatlarında Meydana Gelen Sert Düşüş, Pompaya Yansımıyor
03 Aralık 2012
Bedelli askerlik
05 Kasım 2012
Para VAN'ın ardındakiler!
09 Ekim 2012
Abalı'yı kim yaktı?
Haber Yazılımı