Yazı Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 09:04
 
BUNU BİZ İSTEDİK!
Ömer Aytaç Aykaç
e-mail: aytaco@hotmail.com / twitter: @aytaco
 
 

Van’da bir seçim klasiğidir.

Seçim sathı mailine girilir girilmez konuşulan en önemli konuların başında hep ‘adaylar’ gelir.

Seçimler ne kadar hayati, tarihi ve kritik olursa olsun ‘isimler’ hep en az sistemler ve seçimler kadar ehemmiyet arz eder.

Bu anlamda günlerdir adaylar konuşuluyor, tartışılıyor. Bizler de konuşuyor bir taraftan da sokağın nabzını tutuyoruz.

Adayların da gelmesiyle birlikte Van’ın en azından liste şokunu atlattığı, yorumların dibine vurduğunu söyleyebiliriz.

Bu anlamda elbette ki iki partinin listeleri önemli ve en çok tartışılan listeler bunlar.

Birisi AK Parti diğeri HDP.

Son seçimi göz önüne alarak değerlendirdiğimizde Van’da HDP’nin 6, AK Parti’nin 2 vekili olmasına rağmen bu dönem de yine aday adaylığı sürecinde AK Parti gündemi daha fazla meşgul etti.

İktidar partisi olması hasebiyle hem konuşmaya, hem yermeye hem de övmeye en müsait milletvekili profili AK Parti’de.

Mesela Ak Parti’nin geçen dönemli iki milletvekili olan Beşir Atalay ve Burhan Kayatürk, görevleri boyunca ciddi eleştirilere hatta zaman zaman hakaretlere maruz kaldılar.

Ama HDP’liler bunu o kadar da ağır yaşamadı.

Mesela AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay için son dönemlerde yapılan ‘ithal’ vekil eleştirileri hiç bir zaman HDP’nin vekili Figen Yüksekdağ’a yapılmadı.

Ya da listedeki diğer isimlere...

Çünkü AK Parti’yi eleştirmek daha kolay. Ama HDP’yi bu anlamda eleştiren yok.

Ve yine 27’inci dönem milletvekili aday adayları ile ilgili süreç beklenirken Ak Parti üzerinde yoğun bir baskı kuruldu.

“Dışarıdan aday istemiyoruz.” baskısı hiç eksik olmadı. Ama HDP’ye yönelik böyle bir talep duymadık.

HDP listeleri açıkladı. 1’inci sıra adayı başta olmak üzere listede bir değil birden fazla Vanlı olmayan, Van’ı bilmeyen aday olduğuna şahitlik ettik.

Ama kimse bunu da konuşmadı.

Mesela, Beşir Atalay’a ithal vekil, Kayhan Türkmenoğlu'na “Kürtçe bile bilmiyor” diyen kesimler, kitleler, cepheler ya da partiler “Diğer partilerin ilk sıra adayını nereden getirdi?,  Bu isimler neden Kürtçe bilmiyor?, Neden ithal vekil gönderiliyor?” sorusunu sormuyor, sordurmuyor.

Bence böyle bir süreçte bunun konuşulması gerekiyor.

Burada hiç bir parti yapmadan Van’da bir mikro milliyetçilik yapılması gerektiğini her seferinde dile getiriyorum.

Çünkü biz son dönemlerde ne politikacı üretebiliyoruz ne de politika!

Bu anlamda iyice dibe vurduk.

Dışardan birilerinin getirilip 1’inci sıra adaylığını iyice kanıksamaya başlayacaktık ki son dönemlerde bir memnuniyetsizlik başladı.

Ki bu memnuniyetsizlik ve homurdanma AK Parti’de karşılık da buldu.

Daha adayların açıklanmasına bir kaç gün kala bile, AK Parti’nin her ilde bir bakanı ya da genel başkan yardımcısını aday göstereceği haberleri geçmiş, Van’da da bu ihtimal tam anlamıyla güçlenmişti.

Gazetemize de yansıyan o iddiaların başını Kalkınma eski bakanı Cevdet Yılmaz çekmişti.

Ondan önceki süreçte de Ethem Sancak ismi çok konuşulmuştu.

Ethem Sancak’ın Van’da listenin 1 numara olması ihtimali kadar bir de Ethem Sancak referanslı isimler konuşulmuştu.

Bir çok isim referansını Sancak olarak gösterip algı yaratmaya çalışmış ama listelerin açıklanmasıyla da Van’da ‘Sancak’ destekli adayların politikası çökmüştü.

Hemen ardından yine Siirt kökenli bir isim olan Hayderi Cankatar ismi öne çıktı ve neredeyse ‘kesin’ olarak paylaşıldı.

Ama AK Parti bu kez hedef şaşırttı.

Yıllardır eleştirilen hedefinde olan ‘dışarıdan’ isim alışkanlığından vazgeçti ve belki de bir çok dinamikten ve dengeden de farklı olarak daha çok ‘oy’ merkezli bir liste ile seçmenin karşısına çıktı.

Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, Gülşen Orhan, Yılmaz Kılıç gibi siyasette ciddi tecrübeleri olan, seçim görmüş, vekillik yapmış, başkanlık yapmış ve seçim kazanmayı ‘kıl’ payı kaçırmış isimlerin listede olması öyle basit hesapların ürünü değil.

Bu noktada AK Parti Van için daha çok tabanı konsolide etmek üzerine çalışmış.

7 Haziran’da yaşanan şoka ve ardından gelen toparlama çalışmalarının ardından tamamıyla ‘seçmen’ hassasiyetiyle bir liste yapılma mücadelesi verilmiş.

 

***

 

Biraz daha detaylı bakmak gerekirse...

Ve günlerdir dinlediğim onlarca, yüzlerce değerlendirmelerden sonra AK Parti’nin adaylıkları ile ilgili oluşan genel çerçeve ve AK Partili’lerin değerlendirmesi şöyle:

Van listelerindeki en çarpıcı müdahalelerden birisi de ‘aşiretsel’ dokunuş olmuş.

Geçmiş listeleri hatırlayanlar bilir. Son bir kaç dönemdir AK Parti en çok ‘Buruki’ aşiretini es geçmesi üzerinden eleştirilmişti. Diğer partiler bu anlamda temsiliyet sağlamasına rağmen AK Parti’nin tavrı eleştirilerin hedefine oturmuştu.

Ama AK Parti bu kez hedef şaşırttı.

Kimi çevrelerce doğru bulunmasa da bir değil tam iki Buruki adayın olduğu bir liste ortaya konuldu.

Ben bu anlamda listede yer alan Yılmaz Kılıç’ın Buruki olduğu için değil Edremit bölgesinin oy potansiyeli ve belediye tecrübesi olduğunu düşünsem de bazı ortamlarda farklı yankılanabiliyor. Kılıç aynı belediye tecrübesi demek. Yılların yöneticiliği var.

Fakat Burukiler üzerindeki esas aşiretsel dokunuş başka bir aday üzerinden yapıldı. İrfan Kartal’ın listeye dahil edilmesinin getirdiği heyecan Van’a gelişte bile hissedildi. Hem havalimanındaki karşılamada hem de şehir merkezindeki aday tanıtım mitinginde en çok ilgiyi gören isimlerin başında İrfan Kartal vardı.

En çok ilgiyi gören diğer isim de Osman Nuri Gülaçar’dı.

Tabi 1 günlük tabloyu baz alıp yorumlama yapmak yerine fotoğrafın geneline bakınca, AK Parti’nin dengeleri maksimum düzeyde sağlamaya çalıştığı gerçeği ortada.

İsimlerle ilgili farklı öneriler olabileceği yönündeki görüşlere rağmen kimse dağılımlar hatta tercih edilen isimler üzerinden çok ‘keskin’ eleştiriler yapamıyor.

Öyle tahmin ediyorum ki Ak Parti Genel Merkezi bu kez Van’daki tabana ve seçmene sürpriz bir liste yaptı.

Her seçim döneminde seçime kadar tartışmaların hedefine oturan listedeki isimleri tartıştırmak yerine bu kez Vanlı’ya “Bu listeyi siz istediniz” dedi.

Listeye Muhafazakar bir ismi 1 numara yaparak, 2014’teki kötü sonuca rağmen AK Parti’ye oy getiren Gülaçar’ı koymak bunun işareti. Sosyal demokrat kesimden bir Buruki temsiliyeti koymak da... Arvas ailesini unutmamak da, Küresünnileri unutmamak da kadın ve genç aday koymak da bir politika ürünü.

 

***

 

İlk gün yaptığım bazı yorumlarda da dile getirdiğim gibi...

Öyle görünüyor ki bu kez AK Parti listelerine ‘Erdoğan’ eli değdi.

Erdoğan’ın tanıdığı ve bildiği isimlerin listede olması ile birlikte dengelere de bakıldı. Her ne kadar Ertoşi aşiretinin olmaması, Çaldıran-Muradiye adayı olmaması gibi eksikliklere değinilse de Van’dan 8 vekil çıkarılabileceği kısıtlaması ile listeler büyük oranda ‘kabul’ ile karşılandı.

Hatta öyle ki adayların tanıtımında Abdulahat Arvas da bunun üzerinden esprili bir yaklaşım ile halka seslendi:

Arvas: “İrfan Beyi adı geçtiğinde Burukiler heyecanlanıyor. Ebubekir beyin ismi okunduğunda Küresünniler çok heyecanlanıyor. Emre Yörük beyin ismi geldiğinde yerlilerimizde çok neşelendi. Ama size bir tane seyit lazım.” Dedi.

Bakmayın siz Arvas’ın bu çıkışına.

Arvas en basit haliyle 3 önemli kesimi temsil edebilecek bir aday.

Onu MÜSİAD bağlantısı ile iş dünyasının adayı, Ercişli olması ve Erciş’te adaylığı dolayısıyla Erciş adayı, partideki geçmişinden dolayı teşkilatın adayı gibi önemli sıralamalara dahil edebilirsiniz.

Ha keza diğer isimlere de. Emre Yörük için Van’ın yerli kesiminin adayı demek yeterli değil bence. Yörük aslında Van esnafının temsili demektir.

Onun kadar Van esnafı ile birebir diyalog kuran, muhatap olan ikinci bir isim yok belki de.

Hep diyoruz ya “Bize derdimizi bilen milletvekili lazım” diye.

Yörük’ün de bu anlamda seçilmesi halinde çalışmasına gerek yok. Van’ın hal-i pürmealini en iyi bilen isim o olacak. Çünkü en dertli kesimin adayıdır da aynı zamanda.

Başka?
Örneğin Gülşen Orhan... Hem kadınların temsiliyetidir. Hem Bahçesaray’ın adayıdır hem de iki dönem vekillik, bir dönem cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığı tecrübesi olan listenin ‘tecrübe’ adayıdır.

Küressüniler adına temsiliyet ‘kesin’ gözüyle bakılıyordu ha keza.

Etkiliydiler. Ak Parti’ye isimlerini de ezberlettiler.

Servet Yenitürk ismi ağırlıkta olsa da Ebubekir Kaçmaz’ın listeye dahil edilmesine de tepki gelmedi. Küressünniler memnun görünüyor.

Ak Parti de memnun kalırsa, Küressünniler listelerin olmazsa olmazı olur.

Genç adaya gelince...

AK Parti’nin bu dönem listelerine genç aday dahil edeceği aşikardı. Bu Van’da da hayat buldu. Mahir Özbey gençliğin sesi olabilir. Seçilir mi bilmem ama aday tanıtım mitingindeki konuşması ve hitabeti oldukça ‘sempatikti’.

Öylesine aday olmuş gibi değil. Şöyle bir sosyal medya hesabına baktığınızda bile gençlerle kaynaşmasındaki samimiyet etkiliyor.

Onun listede olmasına itiraz etmek hem Erdoğan’ın kararına hem de gençliğin siyasette olmasına itiraz demektir. O da yanlış olur. İyi ki var. Gençler olmalı!

Netice olarak.

Van’da bir çok partide yüzde 90 oranında Vanlılık ve Van’ı iyi bilme istatistiği var. Partiler Van’da ‘yerel’ isimlerle temsiliyet yarışı olayını önemsemişler.

Hüda-Par Van’a dair önemli dosyalar hazırlayan isimlerle seçime giriyor, SP Özay İlhan gibi Van’ın sorunlarını çözümleriyle beraber her ortamda tartışan isim ve isimlerle temsiliyet arıyor. Ve yine MHP’de Ramazan Üçbaş iddialı bir isim. Karşılığı olan bir isim. İyi Parti’de Selim Özgökçe de bunların işaretidir. Bence partiler Van’a iyi çalışmış.

Ve bunu yaparken de...

Hiç bir eleştiriye ve suçlamaya mahal vermemek adına.

Van’ın en çok şikayet ettiği yerlere çalışıp öyle isimler yazmışlar.

Artık karar Van’ın.

Adayların adı belli, sanı belli!

 

 
Etiketler: BUNU, BİZ, İSTEDİK!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
23 Ekim 2018
Sahi Van’ın mimarı kim?
08 Ekim 2018
'Yaşar' ne yaşar ne yaşamaz...
01 Ekim 2018
Sonradan 'GURME'
24 Temmuz 2018
İNANMIŞ BİR ‘ADAM’!
08 Temmuz 2018
VAN’IN GÖNÜLE DOKUNAMAYANLARI KİMLER?
06 Temmuz 2018
VAN, 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE SONRASI...
27 Haziran 2018
VAN’DA HERKES KAZANDIYSA KİM KAYBETTİ?
19 Haziran 2018
24 HAZİRAN’A GİDERKEN VAN’IN DÜNÜ, BUGÜNÜ...
15 Mayıs 2018
PEKİ, VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN?
07 Mayıs 2018
VAN’IN MİLLETVEKİLİ ADAYI KİM OLMASIN?
03 Mayıs 2018
VAN'IN SEÇİMİNE DOĞRU...
10 Nisan 2018
ERDOĞAN’DAN GERİYE KALAN...
07 Nisan 2018
Hayaller ‘gerçek’ oldu, Van ‘büyük’ Türkiye’ye hazır!
26 Mart 2018
AK Parti'nin Van'daki yeni yönetimi için bir öneri: Hiskê olmadan olmaz!
27 Şubat 2018
GİDEMEDİĞİN YER SENİN DEĞİLDİR!
31 Ocak 2018
Un var, şeker var helva yapsak ya!
16 Ağustos 2017
VAN’IN NEYİ VAR?
03 Ağustos 2017
BÖYLE VANLILIK MI OLURMUŞ!
25 Temmuz 2017
VALİ BİR GELDİ ‘PİR’ GELDİ!
18 Temmuz 2017
VAN, İKİ GÜNLÜK NÖBETİ VE ÖTESİ!
10 Temmuz 2017
VAN SİYASETİNDEN ÇIKIN ARTIK!
06 Temmuz 2017
MACERADIR VAN’I YÖNETMEK!
20 Haziran 2017
BU KADARI DA FAZLA AMA KAYYUM BEY(LER)!
13 Haziran 2017
GİTTİĞİNİZ YOL YOL DEĞİL!
29 Mayıs 2017
DÖNEMİN ADAMLARI, VAN’A HOŞGELDİNİZ(!)
25 Mayıs 2017
ADAM ÖĞÜTME ŞEHRİ: VAN!
25 Nisan 2017
BURHAN KAYATÜRK VAN’A ‘BAKAN’ OLSUN!
18 Nisan 2017
REFERANDUMUN İNKÂR EDİLEMEZ GERÇEĞİ!
04 Nisan 2017
VAN MİTİNGİ, MEYDANIN GÖSTERDİĞİ ORAN VE BÜYÜK DEĞİŞİM!
01 Nisan 2017
BAŞBAKANA ‘KAPALI’ MEKTUP
30 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -3-
22 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -2-
10 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -1-
02 Mart 2017
DUYDUNUZ MU OLANLARI?
13 Şubat 2017
GASTECİLERİN VEKALET SAVAŞI!
03 Şubat 2017
SAYIN BAKANIM BURADAYIZ!
16 Ocak 2017
UMURUK TÜS EV TE?
09 Ocak 2017
VAN’IN SAHİBİ YOKTUR!(?)
27 Aralık 2016
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YÖNETİMİNE…
22 Aralık 2016
VAN’IN EKŞİ ELMALARI!
15 Aralık 2016
VAN’A BUNU YAPANIN...
29 Eylül 2016
BİRAZ KONUŞABİLİR MİYİZ?
11 Temmuz 2016
NERDE O ESKİ BİZ...
23 Haziran 2016
VAN’IN STADYUM SİPARİŞİ NERDE KALDI?
16 Haziran 2016
SÜLEYMAN DEMİREL’İN VAN KEHANETİ!
13 Haziran 2016
BAŞBAKANIN VAN ZİYARETİNİN ARDINDAN…
06 Haziran 2016
ŞEHRE FISKİYE GELMİŞ!
27 Mayıs 2016
VAN’A NİYE ‘BAKAN’ OLSUN Kİ?
24 Mayıs 2016
VAN’IN ANKARADAKİ ‘UMUT’ KAPILARI
17 Mayıs 2016
ANKARA’DAN VAN’A BAKMAK!
30 Nisan 2016
BU İŞTE BİR YALNIZLIK/YANLIŞLIK VAR!
25 Nisan 2016
BÜYÜKŞEHİR VOTAŞ’I YÖNETEBİLİR Mİ?
21 Nisan 2016
ŞEHRE ‘KİTAP’ GELMİŞ!
18 Nisan 2016
KİTAPLA DA ‘BARIŞ’ GAZETECİLERLE DE…
13 Nisan 2016
VAN NİRE KONYA NİRE!
04 Nisan 2016
GAZETECİLER, BELEDİYELER VE DİĞERLERİ!
21 Mart 2016
VANLI KUZU, HASTANELER KURT!
17 Mart 2016
‘GÜÇ’LEŞTİRMEYİN BİRLİĞİ
03 Mart 2016
NERDESİN EY VANLILIK!
05 Şubat 2016
İŞTE BUNLAR HEPSİ SAHİPSİZLİK!
01 Şubat 2016
BU KAFAYLA ZOR...
25 Ocak 2016
VANLILARIN GÜCÜ ADINA!
06 Ocak 2016
VAN’A BAKANLAR, BAKIP DA VAN’I GÖREMEYENLER!
31 Aralık 2015
VAN’DAKİ TORPİL LİSTELERİ VE YÜZÜ KARA SİYASETÇİLER!
23 Kasım 2015
BAĞIMIZIN MEYVASI ÇÜRÜK OLMAYAYDI...
11 Kasım 2015
BİZE (VAN’A) SAHİP ÇIKIN!
06 Kasım 2015
HDP'nin 1 Kasım seçimlerinden anlaması gereken
04 Kasım 2015
1 KASIM’DA KAZANANLAR KAYBEDENLER!
31 Ekim 2015
İSTEMEYİ BİLMEZÜK!
28 Ekim 2015
ORGANİK SİYASET!
19 Ekim 2015
BAŞBAKANIN BİLMESİ GEREKEN...
03 Temmuz 2015
KİM, NEREDE, NE YAPIYOR?
16 Haziran 2015
KÜRTLERİ KAYBEDEN AK PARTİ’NİN 3 YANLIŞI!
09 Haziran 2015
ONLAR KONUŞTU HDP YAPTI!
27 Mayıs 2015
HDP MECLİSE KÜRTLER NEREYE?
12 Mayıs 2015
SUDAN UCUZ BAHANELER!..
21 Nisan 2015
AK PARTİ VAN’DA TOP ATMIŞ!
17 Nisan 2015
‘VAN LİSTELERİ BİR FELAKET(!)’
13 Nisan 2015
AK PARTİ’NİN VAN LİSTESİ KİMİN ESERİ?
06 Nisan 2015
YARINKİ MİLLETVEKİLİ LİSTESİNDE KİM OLUR?
19 Mart 2015
SİZ KİMİN PİYONUSUNUZ?
12 Mart 2015
118 aday neyinize yetmiyor?
09 Mart 2015
VAN’A ‘BAKAN’ OLUR MU?
04 Mart 2015
MİLLETVEKİLİ ADAYININ ADAYI!
03 Mart 2015
ZİRVEDE BIRAKMAK!
28 Şubat 2015
OY’UNA GELME!
09 Şubat 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN? (3)
30 Ocak 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN? (2)
21 Ocak 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN?
14 Ocak 2015
ADAY ADAYLARINIZ BOL OLSUN!
10 Ocak 2015
Senin gibileri eskide kaldi!
31 Aralık 2014
‘PARTİ’ BAŞLASIN!
10 Kasım 2014
VAN’DA AK PARTİ SAVAŞLARINDA İLK RAUND:
29 Ekim 2014
TÜRKİYE-İRAN VAN FORUMU ÜZERİNE NOTLAR (2)
28 Ekim 2014
TÜRKİYE-İRAN VAN FORUMU ÜZERİNE NOTLAR (1)
23 Ekim 2014
Bizi deprem değil ‘artçılar’ yıktı!
15 Ekim 2014
Mesele sadece ‘Kobanî’ değil siz hala anlamadınız mı?
04 Ekim 2014
MALUMUN İLANI!
27 Eylül 2014
Yetti artık!
22 Eylül 2014
‘ORTADOĞU’ EXPO FUARINDA ‘PİŞMANİYE’ KEYFİ!
15 Eylül 2014
VAN’IN GÜNAHI BOYNUNUZA!
10 Eylül 2014
Çekinceleriniz batsın!
04 Eylül 2014
Vay Van’ın haline!
30 Ağustos 2014
VAN’IN AK PARTİ İLE İMTİHANI(!)
28 Ağustos 2014
‘VAN LOBİSİ’ NEDEN YOK?
26 Ağustos 2014
Kaybımız suskunluğumuzdandır!
21 Ağustos 2014
Oyuna değil, barışa gel!
14 Ağustos 2014
NEYİN BAŞARISINI KUTLUYORUZ?
12 Ağustos 2014
Van’daki seçim sonucu nedir, ne değildir?
05 Ağustos 2014
Oy var, temsiliyet yok!
04 Ağustos 2014
Essah söyler Günay Aslan…
17 Temmuz 2014
Koltuk sussun, vicdan konuşsun!
01 Temmuz 2014
KİRLİ SİYASET!
19 Haziran 2014
Ak Parti il başkanı kim olsun?
18 Haziran 2014
Koltuk gitti kavga bitmedi!
13 Haziran 2014
Doğu’nun Paris’i, kendisinin büyük köyü!
04 Haziran 2014
Miting değil alınteri!
30 Mayıs 2014
MAVİ PUSULA KİMDEYSE…
28 Mayıs 2014
AMAN KOLTUĞUNUZ KAÇMASIN!
10 Mayıs 2014
İKİ ZEYTİN BİR YUMURTA!
22 Nisan 2014
Van Valisi Bekir Kaya!
13 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(4)
08 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(3)
06 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından (2)
02 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(1)
19 Mart 2014
Gülaçar mı Kaya mı?
10 Mart 2014
Neyin seçimi bu?
25 Şubat 2014
SIRADAN DEMOKRASİ!
21 Şubat 2014
Siz Encümenleştiremediklerimizden misiniz?
18 Şubat 2014
Kime oy verelim?
07 Şubat 2014
Ak Parti’nin ilçe adayları üzerine(3)
05 Şubat 2014
Ak Parti'nin ilçe adayları üzerine(2)
04 Şubat 2014
Ak Parti’nin ilçe adayları üzerine(1)
04 Şubat 2014
Ak Parti’de ‘çatlak’ var!
30 Ocak 2014
Şimdi AK Parti düşünsün…
27 Ocak 2014
İradeye dokunma
22 Ocak 2014
İstatistikler Ak Parti diyor!
15 Ocak 2014
Ak Parti’nin içindeki İrlandalılar
11 Ocak 2014
ODALAR SİYASET KOKUYOR!
06 Ocak 2014
Susun, Van Milletvekilleri konuşacak!
01 Ocak 2014
Filler dövüşür, çimenler ezilir!
30 Aralık 2013
Dava(m) ah dava(m)
28 Aralık 2013
Ak Parti hesap versin!
23 Aralık 2013
Bizim ayakkabı kutumuz yok!
23 Aralık 2013
BDP'nin seçim suskunluğu
19 Aralık 2013
İyi olan kazanmasın!
17 Aralık 2013
Batan geminin malları
12 Aralık 2013
Van’a bakan yok!
10 Aralık 2013
Van bu bahar Gül'açar mı?
05 Aralık 2013
Aşiret meselesine ‘siyasi’ bakış
05 Aralık 2013
Van bu bahar Gül'açar mı?
27 Kasım 2013
Halk kimi istiyor?
21 Kasım 2013
HALKIN (Tİ)-Vİ’Sİ
21 Kasım 2013
Suskun demokratlar!
19 Kasım 2013
41 soruda Van Belediyesi ve BDP
15 Kasım 2013
41 soruda Aras ve AK Parti!
15 Kasım 2013
Baş harfi ‘M’
11 Kasım 2013
Ganimeti paylaşamayanlar!
04 Kasım 2013
Festivalle gelen istifa…
01 Kasım 2013
Gemisini terkeden kaptan!
31 Ekim 2013
Siyasetin suyunun suyu!
28 Ekim 2013
Başbakana acil mektup!
28 Ekim 2013
Başbakan’ı kim kandırdı?
22 Ekim 2013
Kürtlerin ‘Yönetim’ Sorunu
22 Ekim 2013
Van nasıl kurtulur?
22 Ekim 2013
Nerde o eski bayramlar(!)
14 Ekim 2013
Açlık oyunları!
10 Ekim 2013
Nerdesiniz Vanlılar?
08 Ekim 2013
Başkanlığa ‘vekil’ aday gelir mi?
12 Eylül 2013
Bakan kontenjanında bir Vanlı vekil!
07 Eylül 2013
Van caddelerinde ‘001’ plakalı bir araç
26 Ağustos 2013
AK Parti’de yeni dönem
13 Ağustos 2013
Aras ve Büyükşehir
15 Temmuz 2013
Seçim yarışı Van’da erken mi başladı?
01 Temmuz 2013
Aykaç’ın Hayalindeki ‘O’ Vali!
25 Haziran 2013
Hay bin koltuk sevdası!
20 Haziran 2013
El Fatiha…
07 Haziran 2013
Başbakanın adamları!
05 Haziran 2013
Yüzde 50 kimseyi aldatmasın
28 Mayıs 2013
Biz okuma bilmeyiz ki!
24 Mayıs 2013
Global Hata!
04 Nisan 2013
Memleket elden gitmiş, bizim haberimiz yok!
18 Mart 2013
Van ticaret ve sanayi ‘devrimi’
07 Mart 2013
İmar çıkmazı
27 Şubat 2013
Rengi kara, bahtı kara: VANSPOR
11 Şubat 2013
Van’ın VATSO’su!
22 Ocak 2013
VATSO kazanında neler kaynıyor?
14 Ocak 2013
Tüm suç güneşin!
08 Ocak 2013
Meclis toplanmış neyime!
04 Ocak 2013
ABD TAMPON BÖLGEYE SICAK BAKMIYOR
31 Aralık 2012
Bayram sadece dirilere mi?
18 Aralık 2012
Ben bir ceviz ağacıyım!
10 Aralık 2012
Petrol Fiyatlarında Meydana Gelen Sert Düşüş, Pompaya Yansımıyor
03 Aralık 2012
Bedelli askerlik
05 Kasım 2012
Para VAN'ın ardındakiler!
09 Ekim 2012
Abalı'yı kim yaktı?
Haber Yazılımı