Yazı Detayı
03 Ağustos 2017 - Perşembe 10:23
 
BÖYLE VANLILIK MI OLURMUŞ!
Ömer Aytaç Aykaç
e-mail: aytaco@hotmail.com / twitter: @aytaco
 
 

Van, isminin ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü?

Herhâlde biz Vanlıların bir çoğumuzun üzerine çok da kafa yürütmediği bir konu.

Ama Ermeniler buna kafa çalıştırmış.

Ermenilerin Vasburagan diye adlandırdığı Van Krallığı’nın kökenine inerek açıkladığı Van isminin hikayesi şöyle:

“Vasburagan eski bir Ermeni ismi değildir. Ermenicede ilk olarak 7. Yüzyıl başlarında kullanılan Farsça kökenli ‘başlıca’, veya ‘özel’ anlamında bir kelimedir.”

Yani Van, özel bir kent olduğu için Van’dır! Bunun izahati vardır, tarih buna şahittir, medeniyetler buna şahittir, insanlık buna şahittir.

 

***

KRALLIĞIN DOĞDUĞU TOPRAKLARDAN SADECE VAN OLARAK KALAN BİR ŞEHRE...

 

Tarihi kentler ve Ermeniler: Van adlı kitapta bu topraklardan Van’dan, Ermenilerin ise Vasburagan diye çağırdığı toprakların tarihine bu sözlerle yer veriliyor. 14 ayrı başlıktan oluşan kitapta Ermenilerin Van üzerine birbirinden ayrı tarihi, kültürel, dini ve diğer ilginç veriler paylaşılıyor. Daha kitaba başlar başlamaz coğrafya ile ilgili olarak:

“Milattan yüzyıllar önce burada, Nayiri ülkesinde, kadir-i mutlak Asur İmparatorluğu ile rekabet eden güçlü Urartu ya da diğer adı ile Bianili (Van) krallığı doğdu...” sözleri ile başlanıyor.

Van’a dair bilgilerin paylaşıldığı bu toprakların coğrafi özellikleri verilirken bir bölümde şu paylaşılıyor:

“Bu topraklarda çiftçiler türlü tahıllar ve lezzetli meyveler – kayısı, armut, elma, üzüm, parlak kırmızı nar ve koca cevizler – veren toprağı nesiller boyu sürdüler. Çobanlar Ermeniler Vadisi etrafındaki yüksek yaylalarda sürülerini beslediler, kentliler altın, gümüş ve değerli taşları ustalıkla işlediler, örs üzerinde kızgın demirleri dövdüler ve bin bir çeşit elbise ve mobilya ürettiler. Kadınlar, zarif danteller ve ipekli kumaşlar işlediler, tezgahlarında günbegün daha güzel ve özgün motifli halılar dokudular.”

Yetmedi...

 

***

BİZİM KAÇAK AVLADIĞIMIZ O BALIKLAR VAR YA?

 

Osmanlı dönemindeki Van anlatılırken deniliyor ki: “Van vilayeti büyük ölçüde tarım ve hayvancılık bölgesiydi. Tütün, fasulye, nohut, üzüm, incir ve bademle birlikte buğday, arpa, darı, mısır, çeltik ana mahsullerdi; sürüler sığır, koyun ve oluşuyordu. Başkalede’de gümüş kurşun cevheri, Başkale yakınlarındaki Siran ve Şomoh’ta biraz petrol vardı.”

 

Van Balığı ile ilgili şu bölüme dikkatinizi çekerim:

 

“Van Gölü ‘tarekh’ balığına (inci kefali) ev sahipliği yapıyordu, bu balık, hala Arap döneminde olduğu gibi kurutulup ihraç ediliyordu. Göl kıyısından toplanan soda, kalıp olarak kurutuluyor ve deterjan olarak kullanılıyordu.”

 

Biraz da jeopolitik ve politik konumuna bakalım:

 

“Van’da üç konsolosu (İngiliz, Rus ve İranlı) ve iki fahri konsolosu (İtalyan ve Avusturyalı), bir Alman Protestan misyonu ve bir Fransız Katolik Dominiken misyonu bulunuyordu. Fakat şehirdeki en tartışmasın en önemli yabancı kurum, Amerikan Yabancı Misyonlar Komiserliği tarafından kurulan Amerikan misyonuydu.”

 

Bunun gibi türlü bilgilerin yer aldığı, Ermenilerin ‘yere, göğe’ sığdıramadı, üzerine kitaplar yazdığı Van’ın kıymet-i harbiyesi bu insanlar için o kadar fazla ki. Bu topraklardan göçeli yüzyıllar olmasına rağmen hala büyük bir özlemle Van’ı konuşan Ermeniler, Van hafızalarını sürekli ‘diri’ tutuyorlar. Bizim bilmediğimiz ama onların bildiği öyle güçlü bir Van hafızası muhafaza ediliyor ki arşivlerde.

 

***

DÜNYADA VAN AHİRETTE CENNET?

 

Yukarıda verilen dönemin bazı öne çıkan özellikleri ile Van tasviri koca koca kitapların sadece satır aralarındaki bazı bölümlerinden. Bizim eski Van diye kente iz bırakmış isimleri konuştuğumuz bu coğrafyanın Ermenilerde ‘mitolojik’ anlatıları bile var. Van Canavarı’nın Ermeni Mitolojisi’ndeki efsanesini bir okusanız...

 

Hatta, çok ilginç bir bilgi daha paylaşayım. Bizim “Dünyada Van, ahirette iman” diye kullandığımız o cümlenin bile geçmişi Ermenilerin yaşadığı o dönemlere dayanıyor. Hatta kitabın bir bölümünde James R. Russel şöyle bir ifade kullanıyor: “Dünyada Van, ahirette cennet” derler. Ancak ben Van’ı tüm cennetlere tercih ederim.” 

 

Adam aynen böyle diyor, Vallahi de diyor.

 

***

ONLAR NE KONUŞUYOR, BİZ NE KONUŞUYORUZ!

 

Hepimiz biliyoruz ki, Ermeniler’in Van özlemi büyük.

Uzaktan izliyorlar, her yıl Ermeni ayin töreni için geldikleri dini törenlerde de bunu fazlasıyla gösteriyorlar. Hele yaklaşık yüz yıl sonra ilk kez tören yapmak için geldikleri 2010 yılı Ermeni ayininde toprağı öptükleri, ağladıkları manzara onların bu özlemini gözler önüne seren cinstendi.

Ermeniler hala özlemini yaşadıkları Van’ın güncel durumunu da takip ediyorlar.

Hatta diyorlar ki:

“Bölgenin doğal güzelliğini turistler için ilgi odağı haline getirme umutları bir hayli yüksek. Eski şehrin Osmanlı kent yaşamını yansıtacak bir Açıkhava müzesi olarak yeniden inşası konuşuluyor...”

 

***

 

Olayı tamamıyla siyasi, etnik milliyetçilik ve benzeri unsurlardan arındırın.

Benim de genellikle bu unsurlardan arındırarak seçtiğim Van tasvirlerine bakınca, Van’ın bugün olduğu konumun çok ötesinde bir ‘misyonu’ olan bir kent olduğu açıkça ortada.

Yıl 2017 ama, Van yüzyıllar öncesinin Van’ı olma konusunda çok şey yitirmiş.

Ermeniler bizden daha çok tanıdıkları Van için turizmin ilgi odağı ve bir açık hava müzesi olacağı görüşünü savunuyor.

Ama, biz halen bu öngörünün fazlasıyla uzağındayız.

 

***

BİZİ BİLE BAŞKALARI DERT EDİYOR

 

Bakın koca Urartu mirası olan Van Kalesi, yıllardır karanlık içerisinde.

UNESCO geçici miras listesindeki Van Kalesi’nin hala çevre düzenlemesi yok, etrafı bu tarihi yapıya yakışmayan bir durumda.

Yıllardır açılmayan müze, yapı olarak da binlerce yıllık tarihi mirasa çok da yakışır durumda değil.

Kale civarındaki eski mezarlığın üzerinde beton dökülüp otopark yapılmış olmasını, kalenin doğru düzgün tanıtılmıyor olmasını ve diğer konuları söylemiyorum bile.

Hatta daha ilginç bir şey söyleyeyim. Bu kadar önemli bir mirasa sahibiz.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Araştırma Merkezi Müdürü Erkan Konyar hoca ve ekibi yıllardır Van Kalesi altında kazı çalışmaları yapıyor.

Şu sıralar da DAP ve yerelde DAKA’nın girişimleriyle eski Van şehrinin yeniden canlandırılması için çalışılıyor.

Ama sorarım, Erkan Hoca’nın ekibi yıllardır o civarda kıymetli çalışmalar yapıyor, eski Van şehrine dair çok kıymetli bilgiler edinmiş, çok özel işler yapıyor. Allah aşkına bu kentin yerel dinamiklerinden, yöneticilerinden gidip “Yahu kardeşim siz ne yapıyorsunuz, bizden bir el atalım?” diyen kaç kişi var?

Hiç merak bile etmiyoruz. Umurumuzda mı sanki?

Burada bir miras varmış, Van’ın en değerlisiymiş, geleceğimizin teminatıymış... Umursayan yok.

 

***

 

Şu sıralar acayip bir tartışma yürütülüyor. Bir bölgeye has ürünlerin bir nevi tescillenip o kent ile anılmasını sağlayan Coğrafi İşaret konusunda herkes bir şeyler söylüyor. Aylardır bir çok kesim bunun üzerinden Van’ın ‘gerçek’ gündemini bir kenara bırakıp ‘farklı’ bir gündem yaratıyor. Ve ne gariptir, popüler olma sebebi olacak ki eski siyasetkçiler, yeniler, kentten bir çok isim bu tartışmanın içine karışıp “Vay efendim hani Van’ın kahvaltısının coğrafi işareti?” diye feryat figan ediyor.

 

***

7 KONSOLOSLUK NERE, KAÇAK ÇAY VE SİGARA İLE GEÇİNEN VAN NERE?

 

Kardeşim... Doğrudur. Van’ın coğrafi işaret alacak ürünü çok. Tescillenmeli, sahip çıkılmalı. Lakin, Urartular’dan kalma Şamram kanalı üzerine beton çekilip kapatılmış, Urartu mirasına sahip çıkılmamış, Ermenilerin yetiştirdiği bağ-bahçe adına bir şey kalmamış, kent bir medeniyetler şehri, konsolosluklar şehri halinde iken bugün sadece İranlıların geldiği bir alışveriş şehrine dönüşmüş, Van Gölü (Denizi) gibi bir değer değerlendirilemeden öldürülmeye çalışılmış, Yüzyıllar boyunca ihracatı yapılan İnci Kefali kaçak avlanma kurbanı edilmiş, eski medeniyetlerin üzerine betonlar dökülüp mezarlıkların üzerine kat evler yapılmış, tarımsal zenginlik bir kenara bırakılmış köyden kente göç ile Van varlık içinde yokluk yaşayan bir kent haline gelmiş...

Bir dönemler 7 konsolosluğun olduğu rivayet edilen Van’da şimdi İran konsolosluğu Erzurum’da, biz gidip en çok İranlı ağırlayan il olarak söz sahibi bile değiliz. Kaçak sigara ve çay en büyük pazarı oluştururken kim ne yapar

 

***

PEYNİR ALABİLSEK COĞRAFİ İŞARETİNİ DE KOYACAĞIZ DA

 

Biz oturmuşuz  Van Kahvaltısı üzerinden günü kurtaran tartışmalar yapıyoruz.

Coğrafi İşaret tartışmasında taraf olma niyetinde değilim.

Lakin, sahip çıkmamız gereken o kadar değer, o kadar zenginlik var ki.

Halen doğru düzgün bir çarşısı olmayan, Van Otlu Peyniri’nin kokudan girilmeyen, çok da hijyenik olmayan bir çarşıda satıldığı bir kentte otlu peynirin coğrafi işaretini arıyoruz.

Bu iş kurumsallık istiyor. Hep kıyaslıyoruz ama...

Bir gidin bakın Allah aşkına. Malatya, coğrafi işaretli ürünü olan kayısısını Peynirciler çarşısı gibi bir yerde mi satıyor? Hele gidin bir çarşılarını görün. Ya da Kayseri’de sucuklar nasıl satılıyor. Gidin gözlerinizle görün.

Van’da nasıl?

Dışardan gelenler peynir için girilemeyen peynirciler çarşısına gitmek zorunda kalıyor. Sakat satılan çarşıda peynir satın almaya çalışan isimlerin Van algısını ve coğrafi işareti bir arada düşünüyorum da... Garip geliyor...

Başka ne yapıyoruz?

Bir dönüm Kara üzüm bağlarının Rus Çarı’na gittiği bir Van’da, misafirleri Rus Pazarı’na hediyelik almaya götürüyoruz.

Ya da gidenin kendi çabasıyla ne olduğunu anlamaya çalıştığı Van Kalesi’ne götürüyoruz...

Hani coğrafi işaret diye sızlanıyoruz ya. Biz başka kentlerin ‘hazır’ üzümlerini yerken bizim Kara Üzüm’lerimiz şimdi Ermenistan, Nahçivan’da yetişiyor.

Biz ne yapıyoruz? Taşınmaz miraslardan olan Yedi Kilisi’ye ahır olarak kullanmaya devam ediyoruz.

Başka? Yok...

 

***

ÖZEL OLMAK BÖYLE BİR ŞEY HERALDE...

 

2017 yılında plaja kavuşan, gölüne sahip çıkamayan, tarihini-kültürünü değerlendiremeyen, zengin ürünlerini pazarlayamayan bir kentte oturmuşuz fırıncının bile kokmuş peynir, zeytin, cacık satıp ‘Van Kahvaltısı’ diye itibarsızlaştırdığı kahvaltımız üzerinden kentin gündemini meşgul ediyoruz.

Bir Ermeniler’in Van algısına bakın, bir de bizim Van’da yaşayış şeklimize.

Bırakın Allah aşkına...

Böyle Vanlılık mı olurmuş!

Bu kadar ‘özel’ ama bu kadar ‘özel’inden uzak kalan başka bir il daha var mıdır?

Merak ediyorum... 

 
Etiketler: BÖYLE, VANLILIK, MI, OLURMUŞ!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
08 Temmuz 2018
VAN’IN GÖNÜLE DOKUNAMAYANLARI KİMLER?
06 Temmuz 2018
VAN, 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE SONRASI...
27 Haziran 2018
VAN’DA HERKES KAZANDIYSA KİM KAYBETTİ?
19 Haziran 2018
24 HAZİRAN’A GİDERKEN VAN’IN DÜNÜ, BUGÜNÜ...
30 Mayıs 2018
BUNU BİZ İSTEDİK!
15 Mayıs 2018
PEKİ, VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN?
07 Mayıs 2018
VAN’IN MİLLETVEKİLİ ADAYI KİM OLMASIN?
03 Mayıs 2018
VAN'IN SEÇİMİNE DOĞRU...
10 Nisan 2018
ERDOĞAN’DAN GERİYE KALAN...
07 Nisan 2018
Hayaller ‘gerçek’ oldu, Van ‘büyük’ Türkiye’ye hazır!
26 Mart 2018
AK Parti'nin Van'daki yeni yönetimi için bir öneri: Hiskê olmadan olmaz!
27 Şubat 2018
GİDEMEDİĞİN YER SENİN DEĞİLDİR!
31 Ocak 2018
Un var, şeker var helva yapsak ya!
16 Ağustos 2017
VAN’IN NEYİ VAR?
25 Temmuz 2017
VALİ BİR GELDİ ‘PİR’ GELDİ!
18 Temmuz 2017
VAN, İKİ GÜNLÜK NÖBETİ VE ÖTESİ!
10 Temmuz 2017
VAN SİYASETİNDEN ÇIKIN ARTIK!
06 Temmuz 2017
MACERADIR VAN’I YÖNETMEK!
20 Haziran 2017
BU KADARI DA FAZLA AMA KAYYUM BEY(LER)!
13 Haziran 2017
GİTTİĞİNİZ YOL YOL DEĞİL!
29 Mayıs 2017
DÖNEMİN ADAMLARI, VAN’A HOŞGELDİNİZ(!)
25 Mayıs 2017
ADAM ÖĞÜTME ŞEHRİ: VAN!
25 Nisan 2017
BURHAN KAYATÜRK VAN’A ‘BAKAN’ OLSUN!
18 Nisan 2017
REFERANDUMUN İNKÂR EDİLEMEZ GERÇEĞİ!
04 Nisan 2017
VAN MİTİNGİ, MEYDANIN GÖSTERDİĞİ ORAN VE BÜYÜK DEĞİŞİM!
01 Nisan 2017
BAŞBAKANA ‘KAPALI’ MEKTUP
30 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -3-
22 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -2-
10 Mart 2017
VAN’IN REFERANDUM NABZI -1-
02 Mart 2017
DUYDUNUZ MU OLANLARI?
13 Şubat 2017
GASTECİLERİN VEKALET SAVAŞI!
03 Şubat 2017
SAYIN BAKANIM BURADAYIZ!
16 Ocak 2017
UMURUK TÜS EV TE?
09 Ocak 2017
VAN’IN SAHİBİ YOKTUR!(?)
27 Aralık 2016
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YÖNETİMİNE…
22 Aralık 2016
VAN’IN EKŞİ ELMALARI!
15 Aralık 2016
VAN’A BUNU YAPANIN...
29 Eylül 2016
BİRAZ KONUŞABİLİR MİYİZ?
11 Temmuz 2016
NERDE O ESKİ BİZ...
23 Haziran 2016
VAN’IN STADYUM SİPARİŞİ NERDE KALDI?
16 Haziran 2016
SÜLEYMAN DEMİREL’İN VAN KEHANETİ!
13 Haziran 2016
BAŞBAKANIN VAN ZİYARETİNİN ARDINDAN…
06 Haziran 2016
ŞEHRE FISKİYE GELMİŞ!
27 Mayıs 2016
VAN’A NİYE ‘BAKAN’ OLSUN Kİ?
24 Mayıs 2016
VAN’IN ANKARADAKİ ‘UMUT’ KAPILARI
17 Mayıs 2016
ANKARA’DAN VAN’A BAKMAK!
30 Nisan 2016
BU İŞTE BİR YALNIZLIK/YANLIŞLIK VAR!
25 Nisan 2016
BÜYÜKŞEHİR VOTAŞ’I YÖNETEBİLİR Mİ?
21 Nisan 2016
ŞEHRE ‘KİTAP’ GELMİŞ!
18 Nisan 2016
KİTAPLA DA ‘BARIŞ’ GAZETECİLERLE DE…
13 Nisan 2016
VAN NİRE KONYA NİRE!
04 Nisan 2016
GAZETECİLER, BELEDİYELER VE DİĞERLERİ!
21 Mart 2016
VANLI KUZU, HASTANELER KURT!
17 Mart 2016
‘GÜÇ’LEŞTİRMEYİN BİRLİĞİ
03 Mart 2016
NERDESİN EY VANLILIK!
05 Şubat 2016
İŞTE BUNLAR HEPSİ SAHİPSİZLİK!
01 Şubat 2016
BU KAFAYLA ZOR...
25 Ocak 2016
VANLILARIN GÜCÜ ADINA!
06 Ocak 2016
VAN’A BAKANLAR, BAKIP DA VAN’I GÖREMEYENLER!
31 Aralık 2015
VAN’DAKİ TORPİL LİSTELERİ VE YÜZÜ KARA SİYASETÇİLER!
23 Kasım 2015
BAĞIMIZIN MEYVASI ÇÜRÜK OLMAYAYDI...
11 Kasım 2015
BİZE (VAN’A) SAHİP ÇIKIN!
06 Kasım 2015
HDP'nin 1 Kasım seçimlerinden anlaması gereken
04 Kasım 2015
1 KASIM’DA KAZANANLAR KAYBEDENLER!
31 Ekim 2015
İSTEMEYİ BİLMEZÜK!
28 Ekim 2015
ORGANİK SİYASET!
19 Ekim 2015
BAŞBAKANIN BİLMESİ GEREKEN...
03 Temmuz 2015
KİM, NEREDE, NE YAPIYOR?
16 Haziran 2015
KÜRTLERİ KAYBEDEN AK PARTİ’NİN 3 YANLIŞI!
09 Haziran 2015
ONLAR KONUŞTU HDP YAPTI!
27 Mayıs 2015
HDP MECLİSE KÜRTLER NEREYE?
12 Mayıs 2015
SUDAN UCUZ BAHANELER!..
21 Nisan 2015
AK PARTİ VAN’DA TOP ATMIŞ!
17 Nisan 2015
‘VAN LİSTELERİ BİR FELAKET(!)’
13 Nisan 2015
AK PARTİ’NİN VAN LİSTESİ KİMİN ESERİ?
06 Nisan 2015
YARINKİ MİLLETVEKİLİ LİSTESİNDE KİM OLUR?
19 Mart 2015
SİZ KİMİN PİYONUSUNUZ?
12 Mart 2015
118 aday neyinize yetmiyor?
09 Mart 2015
VAN’A ‘BAKAN’ OLUR MU?
04 Mart 2015
MİLLETVEKİLİ ADAYININ ADAYI!
03 Mart 2015
ZİRVEDE BIRAKMAK!
28 Şubat 2015
OY’UNA GELME!
09 Şubat 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN? (3)
30 Ocak 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN? (2)
21 Ocak 2015
VAN’IN VEKİLİ KİM OLSUN?
14 Ocak 2015
ADAY ADAYLARINIZ BOL OLSUN!
10 Ocak 2015
Senin gibileri eskide kaldi!
31 Aralık 2014
‘PARTİ’ BAŞLASIN!
10 Kasım 2014
VAN’DA AK PARTİ SAVAŞLARINDA İLK RAUND:
29 Ekim 2014
TÜRKİYE-İRAN VAN FORUMU ÜZERİNE NOTLAR (2)
28 Ekim 2014
TÜRKİYE-İRAN VAN FORUMU ÜZERİNE NOTLAR (1)
23 Ekim 2014
Bizi deprem değil ‘artçılar’ yıktı!
15 Ekim 2014
Mesele sadece ‘Kobanî’ değil siz hala anlamadınız mı?
04 Ekim 2014
MALUMUN İLANI!
27 Eylül 2014
Yetti artık!
22 Eylül 2014
‘ORTADOĞU’ EXPO FUARINDA ‘PİŞMANİYE’ KEYFİ!
15 Eylül 2014
VAN’IN GÜNAHI BOYNUNUZA!
10 Eylül 2014
Çekinceleriniz batsın!
04 Eylül 2014
Vay Van’ın haline!
30 Ağustos 2014
VAN’IN AK PARTİ İLE İMTİHANI(!)
28 Ağustos 2014
‘VAN LOBİSİ’ NEDEN YOK?
26 Ağustos 2014
Kaybımız suskunluğumuzdandır!
21 Ağustos 2014
Oyuna değil, barışa gel!
14 Ağustos 2014
NEYİN BAŞARISINI KUTLUYORUZ?
12 Ağustos 2014
Van’daki seçim sonucu nedir, ne değildir?
05 Ağustos 2014
Oy var, temsiliyet yok!
04 Ağustos 2014
Essah söyler Günay Aslan…
17 Temmuz 2014
Koltuk sussun, vicdan konuşsun!
01 Temmuz 2014
KİRLİ SİYASET!
19 Haziran 2014
Ak Parti il başkanı kim olsun?
18 Haziran 2014
Koltuk gitti kavga bitmedi!
13 Haziran 2014
Doğu’nun Paris’i, kendisinin büyük köyü!
04 Haziran 2014
Miting değil alınteri!
30 Mayıs 2014
MAVİ PUSULA KİMDEYSE…
28 Mayıs 2014
AMAN KOLTUĞUNUZ KAÇMASIN!
10 Mayıs 2014
İKİ ZEYTİN BİR YUMURTA!
22 Nisan 2014
Van Valisi Bekir Kaya!
13 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(4)
08 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(3)
06 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından (2)
02 Nisan 2014
Van seçimlerinin ardından(1)
19 Mart 2014
Gülaçar mı Kaya mı?
10 Mart 2014
Neyin seçimi bu?
25 Şubat 2014
SIRADAN DEMOKRASİ!
21 Şubat 2014
Siz Encümenleştiremediklerimizden misiniz?
18 Şubat 2014
Kime oy verelim?
07 Şubat 2014
Ak Parti’nin ilçe adayları üzerine(3)
05 Şubat 2014
Ak Parti'nin ilçe adayları üzerine(2)
04 Şubat 2014
Ak Parti’nin ilçe adayları üzerine(1)
04 Şubat 2014
Ak Parti’de ‘çatlak’ var!
30 Ocak 2014
Şimdi AK Parti düşünsün…
27 Ocak 2014
İradeye dokunma
22 Ocak 2014
İstatistikler Ak Parti diyor!
15 Ocak 2014
Ak Parti’nin içindeki İrlandalılar
11 Ocak 2014
ODALAR SİYASET KOKUYOR!
06 Ocak 2014
Susun, Van Milletvekilleri konuşacak!
01 Ocak 2014
Filler dövüşür, çimenler ezilir!
30 Aralık 2013
Dava(m) ah dava(m)
28 Aralık 2013
Ak Parti hesap versin!
23 Aralık 2013
Bizim ayakkabı kutumuz yok!
23 Aralık 2013
BDP'nin seçim suskunluğu
19 Aralık 2013
İyi olan kazanmasın!
17 Aralık 2013
Batan geminin malları
12 Aralık 2013
Van’a bakan yok!
10 Aralık 2013
Van bu bahar Gül'açar mı?
05 Aralık 2013
Aşiret meselesine ‘siyasi’ bakış
05 Aralık 2013
Van bu bahar Gül'açar mı?
27 Kasım 2013
Halk kimi istiyor?
21 Kasım 2013
HALKIN (Tİ)-Vİ’Sİ
21 Kasım 2013
Suskun demokratlar!
19 Kasım 2013
41 soruda Van Belediyesi ve BDP
15 Kasım 2013
41 soruda Aras ve AK Parti!
15 Kasım 2013
Baş harfi ‘M’
11 Kasım 2013
Ganimeti paylaşamayanlar!
04 Kasım 2013
Festivalle gelen istifa…
01 Kasım 2013
Gemisini terkeden kaptan!
31 Ekim 2013
Siyasetin suyunun suyu!
28 Ekim 2013
Başbakana acil mektup!
28 Ekim 2013
Başbakan’ı kim kandırdı?
22 Ekim 2013
Kürtlerin ‘Yönetim’ Sorunu
22 Ekim 2013
Van nasıl kurtulur?
22 Ekim 2013
Nerde o eski bayramlar(!)
14 Ekim 2013
Açlık oyunları!
10 Ekim 2013
Nerdesiniz Vanlılar?
08 Ekim 2013
Başkanlığa ‘vekil’ aday gelir mi?
12 Eylül 2013
Bakan kontenjanında bir Vanlı vekil!
07 Eylül 2013
Van caddelerinde ‘001’ plakalı bir araç
26 Ağustos 2013
AK Parti’de yeni dönem
13 Ağustos 2013
Aras ve Büyükşehir
15 Temmuz 2013
Seçim yarışı Van’da erken mi başladı?
01 Temmuz 2013
Aykaç’ın Hayalindeki ‘O’ Vali!
25 Haziran 2013
Hay bin koltuk sevdası!
20 Haziran 2013
El Fatiha…
07 Haziran 2013
Başbakanın adamları!
05 Haziran 2013
Yüzde 50 kimseyi aldatmasın
28 Mayıs 2013
Biz okuma bilmeyiz ki!
24 Mayıs 2013
Global Hata!
04 Nisan 2013
Memleket elden gitmiş, bizim haberimiz yok!
18 Mart 2013
Van ticaret ve sanayi ‘devrimi’
07 Mart 2013
İmar çıkmazı
27 Şubat 2013
Rengi kara, bahtı kara: VANSPOR
11 Şubat 2013
Van’ın VATSO’su!
22 Ocak 2013
VATSO kazanında neler kaynıyor?
14 Ocak 2013
Tüm suç güneşin!
08 Ocak 2013
Meclis toplanmış neyime!
04 Ocak 2013
ABD TAMPON BÖLGEYE SICAK BAKMIYOR
31 Aralık 2012
Bayram sadece dirilere mi?
18 Aralık 2012
Ben bir ceviz ağacıyım!
10 Aralık 2012
Petrol Fiyatlarında Meydana Gelen Sert Düşüş, Pompaya Yansımıyor
03 Aralık 2012
Bedelli askerlik
05 Kasım 2012
Para VAN'ın ardındakiler!
09 Ekim 2012
Abalı'yı kim yaktı?
Haber Yazılımı