Haber Detayı
29 Aralık 2017 - Cuma 15:36
 
Van patentte Doğu Anadolu'nun üçüncüsü oldu
Van’da 11 aylık süreçte 7 patent başvurusu yapıldı.
BÖLGE Haberi
Van patentte Doğu Anadolu'nun üçüncüsü oldu

Van’da 11 aylık süreçte 7 patent başvurusu yapıldı.

 

Van’ın da aralarından bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi’nin patent sayıları açıklandı. Doğu Anadolu Bölgesi illeri arasından en çok patenti 23 başvuru ile Erzurum alırken, Van ise 11 aylık süreçte 7 patent aldı. Kasım ayında 4, 11 ayda 23 patent başvurusunun gerçekleştirildiği Erzurum’un bölge başvuru toplamındaki payı yüzde 34.32 olarak hesaplandı. Bölge illerinden kaydedilen patent başvuru sayısı ise 67 olarak açıklandı.

 

TÜRKİYE İLLERİ SIRALAMASI

Türkiye’de patent başvuru sayısının en yüksek olduğu 25 il, İstanbul, Manisa, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Konya, Gaziantep, Tekirdağ, Antalya, Eskişehir, Sakarya, Adana, Kayseri, Mersin, Samsun, Aydın, Hatay, Trabzon, Balıkesir, Denizli, Erzurum, Kahramanmaraş, Elazığ, Muğla olarak sıralandı. Erzurum Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde 1’inci sırayı aldı.

 

VAN 3’ÜNCÜ SIRADA YER ALDI

TÜRKPATENT verilerine göre Erzurum’da en fazla sayıda patent başvurusu ekim ayında gerçekleştirildi. İlden ocak ayında 3, şubat ayında 1, mart ayında 2, nisan ayında 1, mayıs ayında 1, haziran ayında 2, ağustos ayında 3, eylül ayında 1, ekim ayında 5, kasım ayında 5 başvuru kaydedildi. Temmuz ayında ise başvuru gerçekleşmedi. Bu yılın ocak-kasım ayları arasında Erzurum’dan 23, Elazığ’dan 22, Van’dan 7, Malatya’dan 5, Bitlis’ten 4, Erzincan’dan 4, Tunceli ve Iğdır’dan ise 1 paten başvurusu yapıldı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Van, patentte, Doğu, Anadolu'nun, üçüncüsü, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı