Haber Detayı
14 Mart 2018 - Çarşamba 12:33
 
Van alışveriş festivali başlıyor
Van'da, ekonomiyi canlandırmak ve nevruz tatili için kente gelen İranlı turistleri ağırlamak amacıyla düzenlenen Van Alışveriş Festivali (Van Shopping Fest) yarın başlayacak.
GÜNCEL Haberi
Van alışveriş festivali başlıyor

Van'da, ekonomiyi canlandırmak ve nevruz tatili için kente gelen İranlı turistleri ağırlamak amacıyla düzenlenen Van Alışveriş Festivali (Van Shopping Fest) yarın başlayacak.

 

Nevruz tatili döneminde Van'a gelen binlerce İranlı turistin kentten memnun ayrılması ve vatandaşların indirimli fiyatlarla alışveriş yapması amacıyla düzenlenen festival kapsamında cadde ve sokaklar ışıklandırıldı. 

 

Ateşbaz, halk oyunları, havai fişek ve palyaço gösterilerinin de yapılacağı festival öncesi, Nevruz Bayramı'nı kutlamaya hazırlanan İranlı turistler kentte yoğunluk oluşturdu. Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, ilki 2015 yılında gerçekleştirilen festivalin bu yıl dördüncüsünü yapacaklarını söyledi.

 

Nevruz tatili verilen 15 Mart-5 Nisan tarihlerinde bölge ülkelerinden birçok kişini yurt dışına çıktığını belirten Takva, "Bizler de bunu fırsata çevirmek ve bu çerçevede İran pazarına erişim sağlayarak ilimizin turizm potansiyelini artırmak adına çalışma başlattık." dedi.

 

Takva, Van'daki bütün kurumların ve Vali Murat Zorluoğlu'nun projeyi destekleyerek sahiplendiğini dile getirdi.

 

Festivalin bu yıl geçen yıllara göre çok daha etkin geçeceğini vurgulayan Takva, şöyle konuştu: "Ocak ve şubat ayı verilerine baktığımız zaman ilimize giriş yapanların sayısında yüzde 60'lık bir artış yaşandığını gördük. Bu da bizleri memnun etti. Geçen yıl 15 Mart-5 Nisan tarihlerinde 75 bin insanın Van'da konakladığını biliyoruz. Bu yıl bu rakamın çok daha üzerine çıkılması yönünde bir hedefimiz var. Bu yıl aynı tarihlerde, çoğunluğu İranlı olmak üzere 100 bin turistin ilimizde alışveriş yapmasını ve eğlenmesini bekliyoruz."

 

OTELCİLER VE ESNAF FESTİVALDEN MEMNUN

 

Kentteki bir otelin sorumlusu Sabahat Teymir, İranlıların kente olan ilgisinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. 

 

Van'ın İranlılar için kültürel ve tarihi öneme sahip olduğunu vurgulayan Teymir, "Bu ay Van Shopping Fest'in başlamasıyla yüzde 100 doluluğa ulaşacağız. Bu, kentteki diğer oteller için de geçerli." diye konuştu.

 

Mağaza yöneticisi Ümit Kadar da İranlı turistlerin kente ilgisinden memnun olduklarını belirterek, "Festivalle birlikte kent ekonomisi, daha da canlanacak. Bu bizim açımızdan sevindirici." dedi.  

 

İranlı Hüseyin Yakni ise Tebriz'den Van'a nevruz bayramı tatili için geldiğini kaydederek, "Burada eşimle alışverişimizi yapıyoruz ve eğleniyoruz. Güzel etkinliklerin hazırlandığını duyduk, bunun için mutluyuz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Meral Yıldız
Etiketler: Van, alışveriş, festivali, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı