Haber Detayı
16 Eylül 2017 - Cumartesi 16:05
 
PARSEL PARSEL EYLEMİŞLER TUŞBA’YI!
Van Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla biri Tuşba Belediyesi çalışanı olmak üzere 5 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin "Belgede sahtecilik" yaptıkları gerekçesi ile gözaltına alındıkları belirtildi.
GÜNCEL Haberi
PARSEL PARSEL EYLEMİŞLER TUŞBA’YI!

ŞEHRİVAN GÜNCEL: ÖNDER ALTINAL - Van Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla biri Tuşba Belediyesi çalışanı olmak üzere 5 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin "Belgede sahtecilik" yaptıkları gerekçesi ile gözaltına alındıkları belirtildi. 

 

Van Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla, Van Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından Van merkez Tuşba İlçesi'nde operasyon düzenlendi. "Kamu Kurumu Aracı Kılınmak Sureti ile Dolandırıcılık ve Belgede Sahtecilik" suçuna karıştıkları tespit edilen kişilere yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında Tuşba İlçe Belediyesi'nde görevli Harita Mühendisi M.E.G'nin de bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. 

 

Van Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "15 Eylül 2017 tarihinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerimizce, Van Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında "Kamu Kurumu Aracı Kılınmak sureti ile Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik" suçuna ilişkin aralarında halen Tuşba Belediyesinde görevli harita mühendisi M.E.G, İlimizde harita ve kadastro firmaları bulunan A.A, S.C, A.G ve M.Y.S isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alınmıştır." Denildi. 

 

Soruşturma kapsamında elde edilen veriler ve belgeler ışığında Cumhuriyet Savcılığı tarafından görevlendirilen bilirkişi tarafından dijital halde olan ve asıl paftaları gösteren kayıtlar ile Tuşba Belediyesine sunulan sahte olduğu anlaşılan paftalar üzerinde inceleme yapıldığı belirtilen açıklamada, "İnceleme neticesinde, Bilirkişi tarafından, "Van Büyükşehir Belediyesinden resmi olarak alınan Tuşba İlçe sınırlarını kapsayan kağıt formundaki resmi imar paftalarını dijital ortama aktarılması ile arşivlenmesi ve polyester paftalara çıktıların alınabilmesi için yapılan ihalenin, ihale sözleşmesi ve iş tanım kurallarını uygulamayarak resmi imar paftalarının bir kısmının gerçeğe aykırı şekilde değiştirilmiş olması suçlamasına ilişkin olarak imarsız alanları ilgili mercilerden karar alınmadan imarlı gibi gösterilmesi, park alanlarının ticaret, konut, ibadet yeri vb. vasıflarla gösterilerek ifraz edilmesi, konut imar adalarının değiştirilmesi sureti ile yol hatlarının kaydırılması, 1655 kotu altında kalan alanların rekreasyon alanı vasfından çıkarılarak yeni imar adalarının oluşturulması, Belediye Meclis kararı alınmadan yeni kitlelerin oluşturulması, usulsüz ruhsat belgesi düzenleme, usulsüz ifraz, tevhit gibi iş ve işlemlerde gerçek dışı imar durum belgesi düzenlendiği' Şeklinde rapor tanzim edilmiştir" denildi.

 

Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

Kaynak: (Şehrivan) - Şehrivan Gazetesi Editör: Ömer Altınal
Etiketler: PARSEL, PARSEL, EYLEMİŞLER, TUŞBA’YI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı