Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 05:50
 
OSB başkanı Aslan’dan kayyum açıklaması!
Geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya yansıyan OSB ile ilgili kayyum iddiaları gündemi bomba gibi sarstı. OSB’ye kayyum atandığı ile ilgili mahkeme kararının paylaşılması ile birlikte gözler OSB yönetiminde bir değişiklik olup olmadığına çevrilirken OSB yönetimi yaptığı bir açıklama ile kayyum sürecini açığa kavuşturdu.
GÜNCEL Haberi
OSB başkanı Aslan’dan kayyum açıklaması!

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ-  Van Organize ve Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, son günlerde özellikle sosyal medya üzerinden yayılan “Van OSB’ye kayyum atandı” haberlerine yönelik bir açıklama yaparak, görevlerinin başında olduklarını dile getirdi. bazı medya organlarında “Van OSB’ye kayyum atandı” haberlerine yönelik Van Organize ve Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan bir açıklama yaparak, yapılan haberlerin spekülasyon olduğunu ve OSB yönetimi olarak görevlerinin başında olduklarını belirtti.

 

 

Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu eski başkanı Şemsettin Bozkurt’un geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir belge gündeme bomba gibi düştü. “Van OSB’ye kayyum atandı” sözleriyle sosyal medyada paylaşılan OSB’ye kayyum atandığı ile ilgili iddialar mahkeme kararı ile kamuoyuna duyuruldu. Bozkurt, “Van 2. Asliye Hukuk Mahkemesi Van OSB’ye Genel Kurul Sürecini Yönetmek ve Olağanüstü Genel Kurulu Gerçekleştirmek Üzere Kayyum Atadı” dedikten kısa bir süre sonra, kayyum olarak atanan ismin Tahirhan Kıyat adında bir isim olduğu öğrenildi. Kısa sürede kamuoyunda ses getiren atama kararından sonra gözler mahkeme kararına çevrildi. Davacı tarafın sonuç alması ve Kıyat’ın genel kurul sürecini yönetmek üzere göreve gelmesi süreci başlarken bir açıklama da OSB yönetiminden geldi. Süreçle ilgili söyleyecekleri merakla beklenen OSB yönetimi ve başkan Mehmet Aslan, süreçle ilgili olarak basın mensuplarının karşısına çıktı. Aslan, öncelikle “Görevimizin başındayız” diyerek OSB yönetimine kayyum atanmadığını, bu konuda bir algı oluşturulmada çalışıldığını açıkladı. Ardından da kayyum atanması ile ilgili gerekçeler de kamuoyu ile paylaşıldı. Aslan, eski yönetimi ve dava açan isimleri “Van ve bölgenin kalkınmasını istemeyen kişiler” olarak tanımladı.

 

 

ASLAN SOSYAL MEDYADA YAPILAN HABERLERE YÖNELİK SERT KONUŞTU

 

Van Organize ve Sanayi Bölgesinde toplanan Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, yönetimi ve sanayiciler basın açıklaması yaptı. Burada açıklama yapan OSB Başkanı Memet Aslan, geçtiğimiz gün sosyal medya üzerinde “Van Organize Sanayi Bölgesi’ne Kayyım atandı” şeklinde yapılan paylaşımlara dikkat çekti. Yapılan haberlerin özünde Van 2’inci Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından OSB’de spesifik bir sürecin yönetilmesine dair alınmış bir kararın uygulanmadığı yönünde olduğuna dikkat çeken Aslan, “Mahkemenin 2 Aralık 2018 tarihinde almış olduğu karar ile yönetilecek süreç özetle şöyle: Daha önce yasalara ve hukuka uygun olarak Müteşebbis heyetimizin almış olduğu dört kararı olan; şu an 460 öğrenci, 35 öğretmen ve 21 hizmet personeli ile eğitime başlayan OSB teknik ve endüstri meslek lisesinin müteşebbis ve yönetim kurulu kararlarının iptaline 170 Personel istihdam edecek olan Sağlık Bakanlığı Pusula Çağrı Merkezine kiralamış olduğumuz ticari alanın müteşebbis heyet ve yönetim kurulu kararlarının iptaline yönelik olağanüstü genel kurul gündemine alınarak değerlendirmeye alınması yönündedir.” Dedi.

 

 

2 ARALIK’TA TOPLANACAKLAR

 

Bu çerçevede kayyum olarak atanan kişinin 1 Aralık 2018 tarihinde Organize Sanayi Bölgesinin genel kurulunu toplayarak daha önce alınmış bu kararları gündeme alacağını ifade eden Aslan, “Bu spesifik uygulamanın dışında hali hazırda seçimle iş başına gelmiş mevcut OSB yönetim kurulumuz ile müteşebbis heyetimiz görevinin başında ve Sanayicilerimize hizmet etmeye devam edeceklerdir.” Diye belirtti.

 

 

“OSB BÖLGESİNİN EN ÜST KARAR ORGANI MÜTEŞEBBİS HEYETİDİR”

 

1 Aralık 2018 tarihinde yapılacak olan olağanüstü genel kurulunun seçimli bir genel kurul olmadığını dile getiren Aslan, “Mahkemenin belirlemiş olduğu gündem maddelerini görüşmek üzere toplanacak olan bir Genel Kuruldur. Özellikle şunu belirtmek isterim ki Müteşebbis Heyeti ve Yönetim Kurulu seçimi yapılmayacaktır. Kıymetli basın mensupları bildiğiniz üzere Van OSB olarak ilk seçimli Genel Kurulumuzu 10.02.2018 tarihinde yaptık ve yaptığımız genel kurulda genel kurula katılan sanayicilerimiz oy birliği ile müteşebbis heyetimizin ve yönetim kurulumuzun devamı kararını verilmişlerdir. OSB bölgesinin en üst karar organı müteşebbis heyetidir. Müteşebbis heyeti ve yönetim kurulu seçimi ancak 10.02.2022 tarihinde yapılması mümkün olacaktır.” Şeklinde konuştu.

 

 

ASLAN: YAPILMAK İSTENEN TAMAMEN BİR ALGI OPERASYONUDUR

 

Aslan, “Allah’ın izni ile valimizin başkanlığındaki müteşebbis heyetimiz ve yönetim kurulumuz 10 Şubat 2022 tarihine kadar görevinin başında olacaktır. Her şey bu kadar açık iken şuan kamuoyunda yapılmak istenen tamamen bir algı operasyonudur. Lütfen kurumumuzun itibarını zedelemeye, Müteşebbis Heyetimizi ve Yönetim Kurulumuzu yıpratmaya yönelik bu spekülasyonlara prim vermeyelim. Çünkü bu yapılar kimsenin şahsi malı değildir. İlimizin ve Halkımızın ortak değeridir. Değerli katılımcılar müteşebbis heyeti ve yönetim kurulu olarak yaptığımız iş ve işlemlerden o kadar eminiz ki mahkemenin vermiş olduğu bu karar bir üst mahkemeden geri dönecektir. Bu işlem sadece OSB’miz açısından zaman ve enerji kaybına yol açacaktır. Bunu da Kamu oyununun dikkatine sunmak isteriz.” Diye belirtti.

 

 

“BU İŞLEM SADECE ZAMAN VE ENERJİ KAYBINA YOL AÇACAKTIR”

 

Mahkemenin vermiş olduğu kararın bir üst mahkemeden geri döneceğini umduklarını belirten Başkan Aslan, “Bu işlem sadece OSB’miz açısından zaman ve enerji kaybına yol açacaktır. Bunu da kamuoyunun dikkatine sunmak isteriz. Tek meziyetleri sosyal medya üzerinde algı operasyonu ve kara propaganda olan bu insanların, ilimize ve sanayicilerimize verebilecekleri hiçbir şeyleri yoktur. Yönettikleri kurumları, kendi egolarını tatmin etmek ve kendi reklamları için kullanan bu zatların, sanayici ve toplum nezdinde hiçbir kıymeti harbiyeleri yoktur.”

 

ASLA ŞÜPHE DUYMUYORUZ!

 

“Mahkemenin aldığı karar çerçevesinde müteşebbislerimiz; yapılacak genel kurul toplantısında ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz yararına ilgili OSB mevzuatınca yönetim kurulumuzun önerisi, müteşebbis heyetimizin onayı ile alınmış kararları ve bağlı uygulamaları vicdani bir sorumlulukla değerlendireceklerdir. Bundan asla şüphe duymamaktayız. Bu kapsamda sosyal medya üzerinden OSB yönetimi ve müteşebbis heyetine kayyım atandığı yönünde oluşturulmaya çalışılan algının doğru olmadığını değerli Van halkının ve kıymetli sanayicilerimizin bilgisine sunmak isteriz” diye konuştu.

 

 

ASLAN: GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ

 

Aslan, sosyal medya üzerinden algı oluşturmaya çalışanların Van ve bölgenin kalkınmasını istemeyen kişiler olduğunu ifade ederek, “Bu kişiler yönetimde oldukları süre boyunca hiçbir çalışmaya imza atmadıkları gibi şimdi de bölgenin güdük kalmasını isteyen kişilerdir. Bunlar memleketin kalkınmasını istemeyen kimselerdir. Oluşturmaya çalıştıkları algı operasyonları bizi yıpratamayacaklar. Biz görevimizin başındayız.” Dedi.  Basın açıklamasının ardından Başkan Aslan ve yönetimi, gazetecilerle birlikte Özel Van OSB Mesleki ve Teknik Kolejini gezdi.

Kaynak: (Şehrivan) - Şehrivan Gazetesi Editör: Ömer AYKAÇ
Etiketler: OSB, başkanı, Aslan’dan, kayyum, açıklaması!,
Yorumlar
Haber Yazılımı