Haber Detayı
22 Mayıs 2018 - Salı 09:14
 
İşte partilerin Van adayları!
Haftalardır devam eden milletvekilliği aday adaylığı süreci dün itibariyle son buldu. 24 Nisan itibariyle başlayan ve Türkiye geneli 7 binin üstünde Van’da ise yüzlerce adayın başvuru yaptığı milletvekili listeleri belli oldu. Van’da partiler flaş listeler ile öne çıkarken en büyük sürprizi ise AK Parti yaptı.
SEÇİM Haberi
İşte partilerin Van adayları!

Haftalardır devam eden milletvekilliği aday adaylığı süreci dün itibariyle son buldu. 24 Nisan itibariyle başlayan ve Türkiye geneli 7 binin üstünde Van’da ise yüzlerce adayın başvuru yaptığı milletvekili listeleri belli oldu. Van’da partiler flaş listeler ile öne çıkarken en büyük sürprizi ise AK Parti yaptı.

 

ŞEHRİVAN SİYASET: ÖNDER ALTINAL

 

Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan seçime doğru hızla giderken, en önemli süreçlerden birisi de dün itibariyle tamamlanmış oldu. Partilerin haftalardır devam eden milletvekilliği aday adaylığı süreci dün kesin listelerin YSK’ya sunulması ve ilan edilmesi ile son buldu. Bir taraftan cumhurbaşkanı adaylarının ve ittifakların diğer taraftan adayların konuşulduğu süreçte flaş kararlar ardı ardına geldi. AK Parti’nin bir çok bakanı milletvekili listelerine koyduğu, milletvekili listelerinde büyük revizyona girdiği süreçte Van listelerinde de sürpriz vardı. Toplam 169 aday adayının milletvekilliği başvurusu yaptığı Van’da birinci sıra, 2014 seçimlerinin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar’a verildi. HDP ise 2015 seçimlerinde olduğu gibi Van’da yine genel başkan düzeyinde adaylık gösterdi. HDP eşbaşkanı Sezai Temelli Van’dan 1’inci sıra adayı gösterildi. SP, CHP ve İyi Parti Van’da mevcut il başkanlarını 1’inci sıraya yazdı.

 

AK PARTİ BÜYÜK SÜRPRİZ YAPTI!

 

Partiler 24 Haziran seçimi için Yüksek Seçim Kurulu'na teslim etti. Haftalardır merakla beklenen listelerin teslim edilmesiyle sürprizler ardı ardına geldi. Özellikle gözlerin AK Parti’nin listelerine çevrildiği süreçte AK Parti mevcut milletvekillerinin 149’unu liste dışı bıraktı. Bu isimler arasında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB Bakanı Ömer Çelik ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü gibi isimler yer alırken mevcut bakanların bir çoğu da listelerde 1’inci sırada gösterildi. Süleyman Soylu, Mehdi Eker gibi bir çok isim de milletvekili listelerinde yer alırken YSK’ya sunulan listede adayların 126'sını kadınlar oluşturdu. Milletvekili adaylarının yaş ortalaması 44 olurken, 25 yaşın altında 57 adaya listelerde yer verildi. Bu sürprizlerle birlikte AK Parti’nin Van listesi kentte şok etkisi yarattı.

 

VAN LİSTESİ ŞAŞIRTTI!

 

Haftalardır bir çok ismin telafuz edildiği, özellikle eski ve tecrübeli siyasetçilerin gündemden hiç düşmediği adaylık sürecinin ardından Van listesi tam anlamıyla flaş liste olarak sunuldu. Cevdet Yılmaz gibi eski bakanların da son bir kaç gündür 1’inci sıradan aday gösterileceği belirtilen Van için, Van’ın yakından tanıdığı Osman Nuri Gülaçar ismi 1’inci sıradan aday gösterildi. Listenin tamamında büyük bir değişim yapılırken, eski siyasetçilerden ise sadece 23. Dönem milletvekili ve Cumhurbaşkanı başdanışmanı Gülşen Orhan yer buldu.

 

İŞTE VAN LİSTESİ

 

1-Osman Nuri Gülaçar

2-İrfan Kartal

3-Abdulahat Arvas

4-Ebubekir Kaçmaz

5-Gülşen Orhan

6-Yılmaz Kılıç

7-Bilal Emre Yörük

8-Malik Özbey

 

HDP’DA DIŞARDAN İSİMLER AĞIRLIKTA

 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 24 Haziran milletvekili seçimleri için adaylık listesi kesinleşti. Listede, KHK’lı akademisyenler, gazeteci ve sanatçılar da yer aldı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan İstanbul’dan, Sezai Temelli ise Van’dan aday gösterildi. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ise yeniden Kars’tan aday oldu. Grup Başkanvekilli Meral Danış Beştaş ise Siirt’ten aday oldu.  HDP listesinden 2 gazeteci de aday listesinde yerini aldı. Ahmet Şık İstanbul 2’nci Bölgeden aday gösterilirken, Tayyip Temel de Van’dan aday gösterildi.

 

HDP GENEL BAŞKAN İLE VAN’A GELDİ!

 

HDP’nin Van listesi de gündeme bomba gibi düştü. Partilerin henüz listelerini YSK’ya teslim etmesinden çok önce HDP eş genel başkanı Sezai Temelli’nin Van’dan aday olduğu bilgisi kulislerde yankılanmaya başladı. Listelerin YSK’ya teslim edilmesinden sonra da 1’inci sıra adayı kesinleşmiş oldu. 2015 seçimlerinde eş genel başkan Figen Yüksekdağ’ı Van’da 1 numaralı aday olarak ilan eden HDP, bir kez daha genel başkanlık düzeyinde bir ismi Van’a göndermiş oldu.

 

HDP’NİN VAN ADAYLARI:

 

1-SEZAİ TEMELLİ

2-BEDİA ÖZGÖKÇE ERTAN

3-MURAT SARISAÇ

4-MUAZZEZ ORHAN

5-TAYİP TEMEL

6-CENGİZ ÇİÇEK

7-MUKADDES KARAKOÇ

8-ASUMAN YELMAZER

 

CHP VAN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

 

1- MEHMET KURUKCU

2- FAREDDİN ÇUYRAK

3- HALUK TERZİOĞLU

4- ŞANEL GÜLOĞLU

5- ERKAN KAÇMAZ

6- NEVZAT KOÇ

7- NERİMAN KARTAL

8- ŞAHİN ÖZTEKİN

 

MHP VAN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

 

1- REMAZAN ÜÇBAŞ

2- ŞAHİN YAĞAR

3- YAHYA CANCAN

4- ABDULSELAM ARVAS

5- YAŞAR ARAS

6- MEHMET POLAT

7- İZZET ŞEVKETOĞLU

8- NURETTİN KERETAŞ

 

SAADET PARTİSİ VAN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

 

1- ÖZAY İLHAN

2- MEHMET NECİP YAVUZER

3- MEHMET ENGİN GÜNGÖR

4- NEVZAT YAĞAR

5- YUSUF ÖZEN

6- SIDIKA EBİNÇ

7- MEHMET ŞİRİN CENGİZ

8- MUSTAFA TERİM

 

İYİ PARTİ VAN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

 

1- SELİM ÖZGÖKÇE

2- FUAT GÖÇER

3- TÜLAY ÇİVİ

4- BAYRAM TARIK ÖZELER

5- TANER BABACANOĞLU

6- M.SALİH ALBAYRAK

7- FUAT BAKAN

8- ALPASLAN DENİZ

 

HÜDA-PAR VAN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1-RASİM SAYĞIN

2-MEHMET MEHDİ OĞUZ

3-FARUK TASAN

4-SELİM SİVİ

5-EMRE AYCAN

6-AHMET BAĞ

7-MÜZAFER BALIKÇI

8-MEHMET EMIN EKINCI

Kaynak: (Şehrivan) - Şehrivan Gazetesi Editör:
Etiketler: İşte, partilerin, Van, adayları!,
Yorumlar
Haber Yazılımı