Haber Detayı
24 Ağustos 2017 - Perşembe 14:12
 
İRANLILAR REKORA GİDİYOR VAN’IN YÜZÜ GÜLÜYOR!
Bir dönem sayısı arttı, çatışmalar ve süreç bozulunca rakamlar dibe vurdu, huzurun gelmesiyle İranlılar Van’a akın etmeye başladı.
TURİZM Haberi
İRANLILAR REKORA GİDİYOR VAN’IN YÜZÜ GÜLÜYOR!

ŞEHRİVAN TURİZM: ÖNDER ALTINAL - Bir dönem sayısı arttı, çatışmalar ve süreç bozulunca rakamlar dibe vurdu, huzurun gelmesiyle İranlılar Van’a akın etmeye başladı. Yıl boyunca akın akın Van’a gelen, sadece bayramlarda değil yılın her mevsiminde Van’da kalan İranlılar tam anlamıyla Van’ın velinimeti oldu. Van’ın turist rekorunu açık ara önde götüren İranlıların Van’a Kapıköy’den girişi yılın ilk 7,5 ayında tam 266 bin 98 olarak ölçüldü. Yıl sonunda büyük rekor yolda!

 

VAN turizmde İranlılar ile tam anlamıyla altın yıllarından birisini yaşıyor. Van bir dönem Avrupalı turistler ile yakaladığı turist rakamlarını sadece İranlılar üzerinden yakalamaya devam ediyor. Yıl başından bu yana akın akın gelen İranlılar Kapıköy üzerinden Van’a gelmeye devam ederken aralıksız ziyaretler Van’a can suyu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllara oranla yüz binlerce turistin açık ara rekora gittiği kentte şehir merkezinde adeta İran’ın bir kente görüntüsü oluşurken Van’a gelen İranlılar kente sıcak para bırakmaya devam ediyor. Kapıköy’ün yenilenmesi, Van’da plajların açılması, AVM’ler ve lüks oteller İranlıları Van’a çekmeye devam ederken rekora giden Van’ın durumunu Gümrük Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Van TSO Başkanı Necdet Takva ve turizmciler Şehrivan’a değerlendirdi. Hem rekor hem memnuniyetin arttığı şu sıralar ortak kanıyı ise Takva şu şekilde dile getiriliyor: “Bunlar Van’da hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını işaretidir.”

 

 

7.,5 AYDA BİNLERCE İRANLI GİRİŞ YAPTI

Van’da İranlı bereketi yaşanmaya devam ederken, kentte adeta turist ve turizm patlaması yaşanıyor. Komşu ülkeyle en uzun sınır hattına sahip Van'ın İran'a açılan Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı'ndan 7,5 ayda 266 bin 98 yolcu giriş yaptı. Resmi tatillerin yanı sıra özel seyahatlerinde de Van'a akın eden binlerce İranlı, tarihi ve turistik mekanları ziyaret edip bol bol alışveriş yaparak kente büyük bir hareketlilik kazandırdı. Esnaf, iş yerlerinde Farsça müzikler çalıp vitrinlere Farsça yazılar asarak turistlerin ilgisini çekmeye çalışıyor. Geceleri eğlence mekanlarında vakit geçiren İranlı turistler, gündüz de yaptıkları alışverişle iş yeri sahiplerinin yüzünü güldürüyor.

 

 

ÇİFTCİ: 70 MİLYAR DOLARLIK PAZAR VAR

İranlıların gelişi ile ilgili konuşan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Kapıköy Sınır Kapısı'nın uzun yıllardan bu yana Van'ın beklediği önemli yatırımlardan biri olduğunu söyledi. "Karşımızda 70 milyar dolarlık bir İran pazarı var ama burayla cüzi bir ticaretimiz var." diyen Çiftci, sınır kapısında yürüttükleri çalışma ile karşı tarafta da büyük bir heyecanın yaşandığını vurguladı.

 

“TURİZM ÖNEMLİ BİR KAYNAKTIR”

Kentin ekonomisi, turizmi ve ticaretini geliştirecek önemli hizmetlere imza atma çabasında olduklarını ifade eden Çiftci, şöyle devam etti: "Sınır kapısında modernizasyon çalışması başlattık. Geçtiğimiz yıl 238 bin yolcu girişi varken biz bu rakamı ilk 6 ayda yakaladık ve şu anda geçtiğimiz yıldan daha fazla yolcu girişi oldu. Bu, yatırımın ve sonrasındaki Van'ın tanıtılması çalışmalarının sonucudur. Turizm önemli bir gelir kaynağıdır ilimiz için. Karşımızdaki İran pazarının Van'a gelmesi ve esnafın gelişmesi açısından bacasız fabrikadır. Yeni kapıyı açtığımızda sayı her yıl katlanarak artacaktır. Bundan herkes emin olsun."

 

 

KAPIKÖY HİZMETE AÇILIYOR

Bundan sonra Kapıköy Sınır Kapısı'nda hem yolcu sayılarında hem de diğer alanlarda yeni rekorlar elde edileceğine inandığını belirten Çiftci, yeni yatırımlar ve yaşanan gelişmelerin Van'ın hak ettiği noktaya gelmesi açısından ciddi bir potansiyel oluşturacağını dile getirdi. Çiftci, kentin potansiyeline yakışmayan sınır kapısının Türkiye'nin en büyük sınır kapısı haline getirildiğine, son teknolojiyle donatılan binanın yakın zamanda hizmete açılacağına söyledi.

 

“VAN ARTIK ÇIKMAZ SOKAK DEĞİL”

Çiftci, "Bölgemize her zaman farklı bakan, özel ilgi gösteren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları, Başbakanı'mızın, Hükümet'imizin, Bakan'ımızın bölge bakışı ve bizlerin de takibiyle bu sonuçları elde ettik. Bundan sonraki süreçte de Van Kapıköy Sınır Kapısı her alanda yeni rekorlarla Türkiye'nin gündeminde olacak, Van'ın, bölgenin, ülkenin kalkınmasına büyük katkılar sunacak. Van artık bir çıkmaz sokak değil, Türkiye'nin bölgeye açılan kapısı olacak. Bundan sonra çok büyük hedeflere ulaşacak." Dedi.

 

 

TAKVA: 93 BİN ARTIŞ OLDU

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (VAN TSO) Başkanı Necdet Takva, sınır kapısından geçişlere ilişkin verilerin sevindirici olduğunu aktardı.  Kapıköy Sınır Kapısı'nın Van'ın son 40 yılının en önemli projelerinden olduğunu ve bunun elde edilen rakamlarla da kanıtlandığını vurgulayan Takva, 7,5 ayda 266 bin İranlının Kapıköy Sınır Kapısı'ndan giriş yaptığını anlattı.

 

“ESKİSİ GİBİ OLMAYACAĞININ BİR İŞARETİDİR”

Takva, Kapıköy Sınır Kapısı'nın fiziki durumunun kötü olduğuna, buna rağmen rekor oranda giriş gerçekleştiğine dikkati çekerek şöyle konuştu: "Yeni kapı inşaatı devam ediyor. Bunun verdiği heyecanla İranlıların başta ilimiz olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerine doğudan giriş yaparak farkındalık oluşturmasının hepimizi heyecanlandıran bir tarafı var. Bunun kıymetini bilmemiz ve şımarmamamız lazım. Van halkının, esnafın, tüccarın bu emeğe sahip çıkması gerekiyor. Bu Van halkının emeğidir. 3-4 yıldır üzerinde çalıştığımız yoğun emekle kendimizi ve kentimizi tanıtmaya çalıştığımız bir projenin sonucudur. İranlıların burada misafir olduklarını, komşularımız olduğu bilincini asla unutmamamız gerekiyor. 266 bin İranlının kapıdan geçiş yaptığını biliyoruz. Geçtiğimiz yıl 173 civarında olan rakam, bu yıl 266 bin olarak gerçekleşti. Kapıköy Sınır Kapısı'nın yeniden inşa edilmesi, hepimizin hayatında bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının bir işaretidir."

 

 

VAN İÇİN YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) de Kapıköy Sınır Kapısı'ndaki hareketliliğin gelecek yıllarda ticarete de dönüşeceğine dair kanaatinin güçlendiğini bildiren Takva, yılsonuna kadar yeni binanın yapımının tamamlanmasıyla Van için yeni bir dönem başlayacağının altını çizdi. Kurban Bayramı'nda da yoğun bir turist girişi beklediklerini anlatan Takva bunun içinde çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

 

“YENİ REKORU HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ”

Takva, “İnanıyorum ki Kapıköy'de yeni bir rekoru hep birlikte göreceğiz. İnsanların, sınır kapısından girişten kentimizi terk edinceye kadar bizim misafirimiz olduklarını asla unutmamamız lazım. Konaklama sektöründe zaman zaman şikayetler alıyoruz. Birçok kişinin aynı odada konaklamasına zemin hazırlayan ve fiyat uygulamalarında aksaklıkların olduğunu biliyoruz. Sektörleri özellikle bu konuda uyarıyoruz, onlara rica ediyor, yalvarıyoruz. Gelen insanlar bizim misafirimiz, velinimetimizdir. Deprem sonrasında oluşan yerel ekonomik krizi aşmamızda bizim için manivela görevi yaptılar. Onların kıymetini bilmemiz lazım. Hepimizin ihtiyacı olan budur. Kapıköy inşaatı onlarda da heyecan yaratıyor. Gelecek yıl giriş sırasında yaşadıkları sıkıntıları yaşamayacaklarının psikolojik etkilerinin olduğunu biliyoruz. Bu konuda Gümrük ve Ticaret Bakanımıza, bakan yardımcılarımıza, TOBB'a, milletvekillerimize, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Herkes buna sahip çıkmalıdır."

 

 

TAKVA: FARSÇA BİLENLERİMİZ ARTTI

Esnafın İranlılarla yakın iletişim kurduğunu belirten Takva, "Özellikle Farsça bilenlerimizin sayısı arttı. Bu bir arz talep meselesi. Herkesin kendi işini en iyi şekilde yapma çabası içinde olmasını öneriyoruz. İranlıların hizmet alımı konusunda tüm sektörlerde bir farkındalık oluştu. İnşallah bunu sürdürülebilir kılar ve önümüzdeki yıl bu rakamı ikiye katlarız diye düşünüyoruz." dedi.

 

ÖZGÖKÇE: HEPİMİZİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Van Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe de, İranlı turistlerin yaptıkları alışverişle kent ekonomisine büyük katkı sağladığını anlattı. Özgökçe, şunları söyledi: “İranlıların ülkemize ve özellikle ilimize gelmesi ekonomi anlamında ciddi katkı sağlamaktadır. Merkeze çıktığınızda her tarafta İranlı turist görebiliyorsunuz. Kentimize gelen İranlı turistler hem bizim hem de esnafın yüzünü güldürüyor.”

 

 

“TEK GEÇİM KAYNAĞIMIZ TURİZM”

Van’ın bu aralar tek geçim kaynağının turizm olduğunu söyleyen Özgökçe, Bu yıl gelen İranlı sayısı çözüm sürecinde de yakalanmadığını ifade etti. Özgökçe, “Memleketimizde sanayi, tarım ve hayvancılık bitme noktasına geldi. Van şu an dışarıya ne ithal ediyor, hiçbir şey. Hep tüketime bağımlıyız. Fakat turizm sektörüne baktığımızda son yüzyılın patlamasını yaşadık. Son üç yıl içerisinde hem ülkede hem de Van’da yaşanan olaylardan dolayı gelen İranlı turistlerin sayısı hayli azdı. 2013 ve 2014 yıllarında barış sürecinden kaynaklı gelen Turist sayısı hayli fazlaydı fakat bu yılki rakamları yine bulmamıştık.” Diye konuştu.

 

ÖZGÖKÇE: ZİYARETLERİN MEYVESİNİ YİYORUZ

Gelen İranlı turistlerin, İran’a yapılan ziyaretlerin bir meyvesi olduğunu sözlerine ekleyen Özgökçe şöyle konuştu: “Edindiğimiz resmi rakamlara göre ilimize son iki aylık sürede 160 bine yakın İranlı turist geldi. Bu rakamların yükselmesi bizleri gerçekten mutlu ediyor. İranlıların gün geçtikçe Van’a gelmeleri, İran pazarında yaptığımız çalışmalardan kaynaklanıyor. İran’a yılda en az 10 defa gidip çeşitli temaslarda bulunduk. İran’a gidip yaptığımız temasların şu an meyvelerini yiyoruz. Kurban Bayramı’ndan sonra turizm heyeti ile İran’a bir dizi ziyaretlerde bulunacağız. Bundan sonra da İranlı turistlerin daha fazla Van’a gelmesini sağlamak adına çalışmalarımız devam edecek.”

 

 

HALK PLAJI ÖNEMLİ BİR AÇIĞI KAPATTI

Özgökçe, “Edremit Belediyesi, ilimizin yıllardır ihtiyacı olan halk plajı projesini hayata geçirdi. Turizm adına yapılan bu halk plajı ilimize bir zenginlik kattı. Geçen pazar günü Edremit halk plajında 6 bine yakın şezlong kiralanmış. Bu 6 bin şezlongun 3 binini İranlı vatandaşlar kiralamış. Bu da gösteriyor ki Van’da turizme yapılan yatırımların halk nezdinde değerinin olduğu ve kente gelen turistlerinde yararlanabildiğinin göstergesidir. Edremit’te Eski Kundura Fabrikasının olduğu yerde sahil bölümünde kumluk yer var. DSİ kampının hemen bitişi olan yer ile birleştirilerek halk plajı yapılmasını istedik. Tuşba Belediyesi’nin de Mollakasım da bir halk plajı çalışması var. Bu tür yatırım ve projelerin devam etmesi gerekmektedir.” Şeklinde konuştu.

 

ÖZGÖKÇE: BELEDİYELER TEMİZLİKTE YETERSİZ

Vangölü’nün daha aktif bir şekilde kullanılması gerektiği mesajını veren Özgökçe, belediyelerin yapmış olduğu temizliğin yetersiz olduğuna işaret etti: “Öncelikle arıtma tesisinin olmayışı gölün kirlenmesinde büyük bir etken olmaktadır. Bu konuda Yetkililerin biran önce harekete geçmesi ve yeni bir arıtma tesisinin yapılması gerekir. Vangölü çevresinin temizlenmesi konusunda belediyelerin ciddi anlamda çalışma yürütmesi gerekir. Vangölü ve çevresinin kirletilmesi konusunda halkımızda çok duyarsız davranıyor. Öncelikle toplu olarak bunun bilince varmamız ve çöpümüzü rast gele duyarsız bir şekilde atamamız gerekir. Belediyeler sahil temizliğinde konularında çalışmaları yetersiz. Evet, vatandaş ile belki baş edemezsiniz ama belediyelerin bu konuda ciddi manada çalışma yürütmesi gerekir.”

 

 

OTELLERDE BOŞ YER YOK

Van'daki bir otelin sorumlusu Sefer Bayram da İranlı turistlerin gelmesiyle büyük bir yoğunluk yaşadıklarını dile getirerek İranlıların kentten memnun ayrılması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi. Otelin yüzde 100 doluluğa ulaştığına ve gelen taleplere yetişemediklerine işaret eden Bayram, "Otellerimizde yer kalmadığı dönemlerde misafirlerimizi mağduriyet yaşamamaları için evlerimizde ağırlıyoruz. Her ne olursa olsun İranlılar kentimizin can suyu ve biz onlardan çok memnunuz. Her şey yolunda ve güzel bir şekilde gidiyor. İnşallah böyle devam eder." Dedi.

 

İRANLILAR ALIŞVERİŞ, EĞLENCE VE TATİL İÇİN VAN’DA

İranlı Asef Daşbula da ülkesine yakın olduğu için yaz tatilini Van'da geçirdiğini vurgulayarak Van'ı ve Türkiye'yi çok sevdiğini, yılın belli dönemlerinde kente gelerek hem tatil hem de alışveriş yaptığını kaydetti.

 

Kaynak: (Şehrivan) - Şehrivan Gazetesi Editör: Ömer Altınal
Etiketler: İRANLILAR, REKORA, GİDİYOR, VAN’IN, YÜZÜ, GÜLÜYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı