Haber Detayı
29 Temmuz 2017 - Cumartesi 14:59
 
GÜRPINAR'A SELÇUKLU MİMARİSİ
Van'ın Gürpınar ilçesinde belediye tarafından hazırlanan proje kapsamında, ilçe merkezinde yıkılan 47 eski yapının yerine Selçuklu mimarisine uygun iş yerleri inşa edilecek.
İLÇELER Haberi
GÜRPINAR'A SELÇUKLU MİMARİSİ

Van'ın Gürpınar ilçesinde belediye tarafından hazırlanan proje kapsamında, ilçe merkezinde yıkılan 47 eski yapının yerine Selçuklu mimarisine uygun iş yerleri inşa edilecek.

İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında görevlendirme yapılan Gürpınar Belediyesi tarafından "Merkez Dükkanlar Projesi" hazırlandı. Proje kapsamında ilçe merkezinde yıkımı gerçekleştirilen 47 eski yapının yerine Selçuklu mimarisinin kullanıldığı modern iş yerleri yapılacak.

Göreve başladığı günden bu yana vatandaşlarla sürekli diyalog halinde olan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, ilçe merkezinin modern bir yapıya kavuşması için çalışmaları hızlandırdı. 

Ekipler, görüntü kirliliği ve çarpık yapılaşmaya neden olduğu için yıkılan yapıların enkazını iş makineleriyle ilçe dışına taşıdı. Esnafın mağdur olmaması için konteynerler kuruldu. Esnaf, yeni ve modern iş yerleri tamamlanıncaya kadar bu konteynerlerde çalışmalarını sürdürebilecek. 

 

 

"Dükkanları sahiplerine teslim edeceğiz"

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Doğramacı, Yaptığı açıklamada, ilçenin kalkınması ve modern bir yapıya kavuşması için birçok proje hazırladıklarını söyledi.

Esnafla toplantılar yaptıktan sonra "Merkez Dükkanlar Projesi"ni hayata geçirdiklerini anlatan Doğramacı, "Burada güzel bir tarihi görüntü içerisinde modern dükkanlar inşa edeceğiz ve bu dükkanları sahiplerine teslim edeceğiz. Projeyle şehrin hem görüntüsü değişecek hem de esnafımız metruk yapılardan kurtulmuş olacak. Böylece hem şehir kazanacak hem esnaf." dedi.

Projeyi bu yıl sonuna kadar tamamlayarak iş yerlerini esnafa teslim etmeyi amaçladıklarını anlatan Doğramacı, şunları kaydetti:

"Bu alanı şehrin vitrini olarak önemsiyoruz çünkü bizim kültürümüzde şehir çok önemlidir. Aslan yattığı yerden belli oluyor. Şehri önce düzeltmeliyiz ki insanların algıları değişsin. Bu proje bundan sonra yapacaklarımıza ivme kazandıracak çünkü vatandaş bir hizmet bekliyor. Dışarıya çıktığınızda bu projeyi sorduğunuzda herkesin ortak fikri şudur, 'Daha önce böyle bir şey olmamıştı. Biz böyle bir şey hayal bile etmemiştik' diyecekler. Biz bu algıları değiştirmek istiyoruz. Gürpınar'da güzel şeyler oluyor. Gürpınar adına yakışır bir şekilde güzel bir ilçe inşa etme yolunda ilerliyor. Biz bunları da vatandaşlarımızla yapacağız. Bunun ilk göstergesi bu dükkanlar olacak." 

 

 

"Eskiden belediye diye bir şey yoktu"

İlçede 30 yıldır terzilik yapan Yaşar Özcan ise yeni yapılan iş yerleri ile ilçenin çehresinin güzel bir görünüme kavuşacağını vurguladı.

Proje yapılırken kendilerinin de mağdur olmadan konteynerlerde işlerini sürdürebildiğini dile getiren Özcan, şunları söyledi:

"Kaymakam Bey'in ilçemiz için çok güzel projeler yaptığını biliyoruz. Yeni yapılan proje ilçemizin hem çevresini hem de çehresini güzelleştirecek. Yani kaymakamın atanmasından sonra Gürpınar, Gürpınar olacak gibi görünüyor. Bence ilçemizde eskiden belediye diye bir şey yoktu. Bu tip hizmetleri daha önce görmediğimiz için şimdi kendimizi batı illerinde gibi hissediyoruz. İnşallah artık batıdaki illere ne hizmet yapılıyorsa bize de aynısı yapılacak." 

İlçede yaşayan vatandaşlardan Sabahattin Görentaş da esnafın daha güzel dükkanlara kavuşacağını belirtti.

Eski dükkanların 30-40 yıl önce yapıldığını ifade eden Görentaş, projenin tamamlanmasıyla hem esnafın bu eski yapılardan kurtulacağını hem de ilçenin güzel bir görünüme kavuşacağını sözlerine ekledi. 

 

 

 

 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Ömer Altınal
Etiketler: GÜRPINAR'A, SELÇUKLU, MİMARİSİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı