Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 08:46
 
Çatak’ta festival coşkusu
Van bir taraftan hizmet ile bir taraftan da festivaller ile güzelleşiyor.
GÜNCEL Haberi
Çatak’ta festival coşkusu

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ  - Bir dönem terör olayları, çatışmalar nedeniyle festivallerin sessizliğe büründüğü Van’da son zamanlarda etkinliklerin ardı arkası kesilmiyor. Van Büyükşehir başta olmak üzere merkez ilçeler eliyle ardı arkası kesilmeyen etkinliklere diğer ilçe belediyeleri de katkı sunuyor. Huzur ve barışın hakim olduğu kentte fuarlar, kongreler, etkinlikler, festivaller hiç bitmiyor.

 

VAN FESTİVALLER İLE GÜZELLEŞİYOR

 

Van’da son zamanlarda birbirinden renki etkinliklerin, festivallerin ve buluşmaların ardı arkası kesilmiyor. Hem hizmet hem de sosyal belediyecilik hizmetlerini bir arada götüren belediyeler büyük buluşmalar organize etmeye devam ediyor. Merkez belediyeler başta olmak üzere, ilçe belediyeleri de kentin güzellikleri ve zenginliklerini tanıtacak etkinlikleri organize etmeye devam ederken bu haftasonunu güzelliği de Çatak ve Muradiye’de düzenlenen iki önemli festival oldu. Çatak’ta alabalık 9. Kanispi Ceviz, Bal, Alabalık ve Doğa Festivali düzenlenirken Muradiye’de ise Van Balığı’nın göç mevsiminde görsel şölenin oluştuğu Bendimahi Çayı’nda Muradiye Bendimahi Balık Göçü Festivali düzenlendi. İki gün boyunca süren festivalde eğlence, yöresel lezzetler, konserler ve güzellikler buluştu.

 

Van’ın Çatak İlçesi’nde Kaymakamlık ve Belediye tarafından düzenlenen 9. Kanispi Ceviz, Bal, Alabalık ve Doğa Festivali coşku ile kutlandı.  2 gün sürecek festivalin ilk gününde yağmura rağmen vatandaşlar büyük ilgi gösterirken renkli görüntüler yaşandı.

 

Van’ın Çatak ilçesinde 9’uncusu düzenlene Kanispi Ceviz, Bal, Alabalık ve Doğa Festivali, büyük bir coşku ile kutlandı. İlçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Kanispi Şelalesinin bulunduğu bölgede yapılan festivale, Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Özcan, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Genel Sekreter Yardımcısı Fazıl Tamer kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

 

PARLAK: ÇATAK’IN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

 

Festival alanında ilk olarak konuşma yapan Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, Çatak’ta son bir buçuk yıl içerisinde ilçenin çehresinin değiştiğine vurgu yaparak, “Hakikaten hükümetimizin kararlı tutumu karşısında bizleri, güvenlik birimlerimizin yüksek gayretleriyle terörle mücadele alanında elde edilen başarılar sahada hakikaten büyük bir yansıma buldu. Az önce ifade edilen yatırımlar ve yapılacak olan yatırımlar bu çalışmaların birer ürünü. Devlet vatandaş birlikteliği, kaymakamlık ve belediye çalışmalarının bir çatı altında toplanması müthiş bir sinerji getirdi. Belki de Çatak son 10 yılda alamadığı hizmeti son bir yılda aldı. Umarım bu hizmetler katlanarak devam edecek.” Diye konuştu.

 

“HUZUR ORTAMI İLE DEVLET VE VATANDAŞ BİRLİKTELİĞİ OLUŞTU”

 

Oluşan huzur ortamıyla birlikte birçok aktivitede vatandaş devlet birlikteliğinin oluştuğuna dikkat çeken Parlak, “Hayatın normalleşmesi ile terör ve uzantılarının belgedeki hakimiyetinin kırıldıkça bu tür aktiviteler vatandaş ve devletin bir araya gelmesi daha da artacaktır. Bugünde bu huzur ortamından faydalanıyoruz. Kıraç’ı getirmek çok kolay bir şey değil. Kaymakam beyi bu çalışmasından dolayı tebrik ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

AKGÜL: ÜSTESİNDEN GELEMEYECEĞİMİZ SORUN OLAMAYACAK

 

Festivalde bir konuşma yapan Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, festivalin her yıl çok daha güzel etkinliklere sahne olduğunu ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini ifade etti. Akgül, geçtiğimiz yıl Çatak Belediye Başkan vekili olarak görevlendirildiğini söyleyerek, “İlçemizin tüm sorunlarını önümüze koyup yola çıktık. Ve yaklaşık 15 aylık bir süre içerisinde geriye dönüp baktığımızda o kadar uzun bir yol kattetmiş olmanın ve ilçemizde bulunan mahallelerin neredeyse tüm sorunlarını gidermiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bu yola başlarken öncelikle belirlemiş olduğumuz yol haritası, kurduğumuz çalışma ekibi ve kurumlar arası dayanışma ile üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir sorun ve problemin olamayacağını gördük.” Dedi.

 

“VATANDAŞLARIN UMUDU OLDUK”

 

Göreve başlar başlamaz yıllarca yalnızlaştırılan, devlet ile arası açtırılan vatandaşların umudu olduklarını söyleyen Akgül, “Bize bir adım gelene biz on adım gittik. Özellikle belediyelerden umudunu kesen ve halkın kapısı olduğunu unutan insanlara kucak açıp devletimizin sıcaklığı, sabrı ve hoşgörüsü ile yaklaşarak tüm vatandaşlarımızla bir araya geldik. Daha önceki yönetimler tarafından yarım yamalak yapılan gündelik işlerin çok ötesine geçip kalıcı eserler bırakmak için kolları sıvadık.” Diye belirtti.

 

AKGÜL: BİRÇOK İLKE İMZA ATTIK

 

Köklü bir tarihe sahip Çatak’ın daha iyi bir seviyeye getirebilmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını ve çalışmaya devam ettiklerini kaydeden Akgül, “İlçemizde yeni doğan bebekten yaşlısına, altyapısından yollarına, parklarından ışıklandırılmasına, eğitiminden camilerine, spor salonlarından müzik atölyelerine, mesire alanından semt sahasına kadar birçok ilke imza atmış olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. İnsanların günü kurtarma gibi basit ihtiyaçlarını gidermenin yanı sıra kendi projelerini üretebilen gençlere rehberlik edip özellikle ülkemizin kalkınmasına yardımcı olabilmeleri için gençlere yatırım yaptık. Çünkü biliyoruz ki bu ülkeyi geleceğimizin teminatı olan gençlere bırakacağız. Bizi kalkındıracak, daha ileri seviyeye taşıyacak olan tek şeyin çocuklarımıza ve gençlerimize yapılan yatırım olduğunun bilincindeyiz.” Şeklinde konuştu.

 

“ÇATAK EN GÜZEL İLÇE OLDUĞUNUN BİLİNMESİNİ İSTİYORUZ”

 

Akgül konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Tarihi köprülerinden eşsiz güzellikteki şelalelerine, ilçe merkezinde kesişen derelerinden tertemiz doğasına, insanlarımızın misafirperverliğinden samimiyetine, kırmızı benekli alabalığından organik balına kadar birçok güzellik ile cenneti andıran ilçemizin terörle değil, içinde barındırmış olduğu bu güzellikleri ile tanınması ve Van'ın görülmeye değer en güzel ilçelerinden biri olduğunun bilinmesini istiyoruz.”

 

YALÇIN: YOLLARIN YAPIMINA 17 MİLYON PARA HARCADIK

 

Akgül’ün ardından kısa bir konuşma yapan Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, geçtiğimiz yıl Mart ayında üst düzey yöneticilerle Çatak’a geldiklerini belirterek, “Gördük ki Çatak Belediyemiz ve kaymakamlığımız çok güzel işler yapmışlar. Büyükşehir olarak bizde Çatak’a yapmamız gereken hizmetleri tespit ettik. Bütün muhtarlarımızla birlikte bir toplantı yaptık. Tüm muhtarlar köylerinin sorunlarını bize bir bir anlattı. Bu sorunlardan birincisi yol sorunuydu. Yani ilçe ile köyler arasındaki yolların yapılması talep edildi. Büyükşehir olarak 230 kilometre yol yaptık. 17 milyon para harcadık yolların yapımına. İkinci sorun mezbaha ve hayvan pazarıydı.  Bizde mezbane ve ayvan pazarı için 950 bin harcadık. Bu yapılan işlerde değerli kaymakamımızın ve yardımcılarının rehberliği çok fazla oldu. Tarım arazilerinin sulanması için 1 milyon 500 bin TL harcadık. Muhtarlarımızın ihtiyaç olarak belirttiği en önemli sorunlardan bir tanesi terminal binasıydı. Sayın kaymakamımızın işareti ile hem yeri istimlak edildi. Hem de bu günlerde ihalesi yapılacak. Ve kısa zamanda şekillenecek. VASKİ’nin yaptıkları ve diğer teferruatlara çok fazla girmek istemiyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

 

Yapılan konuşmaların ardından festival alanını gezen katılımcılar halay çekerek, doya sıya eğlendi.

 

 

Çatak’ta festival coşkusu!

 

Kaynak: (Şehrivan) - Şehrivan Gazetesi Editör:
Etiketler: Çatak’ta, festival, coşkusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı