Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 07:50
 
Başkan Erdoğan'ın Türk Lirasını Korumaya İlişkin Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı
Resmi Gazete'de Türk lirasının değerini korumaya ilişkin karar yayımlandı. Türkiye'de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama TL endeksli olacak.
EKONOMİ Haberi
Başkan Erdoğan'ın Türk Lirasını Korumaya İlişkin Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı

Menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

 

"Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar", Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

ALIM- SATIM VE KİRALAMADA TL DÖNEMİ

 

Söz konusu karara göre, Türkiye'de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

 

TÜRK PARASINA ÇEVRİLECEK

 

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

 

Kararda, bu hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği belirtildi.

Kaynak: (Son Dakika) - Son Dakika Editör: Ömer AYKAÇ
Etiketler: Başkan, Erdoğan'ın, Türk, Lirasını, Korumaya, İlişkin, Kararı, Resmi, Gazete'de, Yayımlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı