Haber Detayı
21 Ağustos 2017 - Pazartesi 08:28
 
BAŞKALE’DE OPERASYON
Van'ın Başkale ilçesinde 4 örgüt mensubunun etkisiz hale getirildiği operasyonda çok sayıda mühimmat ve örgütsel doküman bulundu.
İLÇELER Haberi
BAŞKALE’DE OPERASYON

Van'ın Başkale ilçesinde 4 örgüt mensubunun etkisiz hale getirildiği operasyonda çok sayıda mühimmat ve örgütsel doküman bulundu.

 

Alınan bilgiye göre, Başkale ilçesinde PKK/KCK örgü tarafından yapılan silahlı eylemi gerçekleştirdiği değerlendirilen ve bölge eylem hazırlığı içinde bulunan 4 örgüt mensubu, Gürpınar ilçesi Çatakdibi Mahallesi Aşağı Beşparmak kırsalında tespit edildi. 19 Ağustos günü sabaha karşı düzenlene hava harekatı ile etkisiz hale getirildi. Örgüt mensubunun etkisiz hale getirildiği bölgede yapılan arama ve tarama faaliyetleri sonucunda; 1 adet roketatar, 5 adet roketatar mühimmat, 8 adet el bombası, 2 adet M16 piyade tüfeği. 16 adet M16 piyade tüfeğine ait dolu şarjör, 1 adet Kalaşnikof piyade tüfeği, 1 adet tabanca, 1 adet araç telsizi, 1 adet kamera, 1 adet güneş paneli, para, bol miktarda örgütsel doküman ve mühimmat ele geçirildi. Konu ile tahkikatın devam ettiği belirtildi.

 

VAN VALİLİĞİ’NDEN OPERASYON AÇIKLAMASI

Van Valiliği, Gürpınar ilçe kırsalında etkisiz hale getirilen 4 PKK örgüt mensubunun, 2016 ve 2017 yıllarında AK Parti Özalp ilçe başkan yardımcıları Aydın Muştu ve Aydın Ahi'yi şehit eden, Başkale ilçesinde 15 Ağustos 2017 günü gerçekleştirilen silahlı eylemin faillerin olduğu yönünde değerlendirildiğini açıkladı.

 

Van Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, “2016 ve 2017 yıllarında Ak Parti Özalp İlçe Başkan yardımcıları Aydın Muştu ve Aydın Ahi'yi şehit eden, Başkale ilçemizde 15 Ağustos 2017 günü gerçekleştirilen silahlı eylemin failleri olduğu değerlendirilen. Bölgede eylem hazırlığı içerisinde olan PKK/KCK bölücü terör örgütü mensubu 4 teröristin, Gürpınar ilçemiz Çatakdibi Mahallesi Aşağıbeşparmak kırsalında bulunduğu, İl Jandarma Komutanlığımıza bağlı unsurlarca tespit edilmiştir. Söz konusu terörist grup, 19 Ağustos 2017 günü saat 03.19’da Türk Hava Kuvvetlerimizce gerçekleştirilen hava harekâtı ile etkisiz hale getirilmiştir. Hava harekâtının ardından bölgede gerçekleştirilen arama-tarama faaliyetleri neticesinde; 1 roketatar, 5 roketatar mühimmatı, 8 el bombası, 2 M-16 piyade tüfeği ve bu tüfeğe ait 16 dolu şarjör. 1 Kaleşnikof piyade tüfeği, 1 tabanca, 1 araç telsizi, 1 kamera, 1 güneş paneli, para, bol miktarda örgütsel doküman ve mühimmat ele geçirilmiş olup, adli tahkikat sürdürülmektedir. Bölgemizde vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve terör örgütü ile mücadeleye yönelik çalışmalar kararlılıkla yürütülmektedir.” Denildi. 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Ömer Altınal
Etiketler: BAŞKALE’DE, OPERASYON,
Yorumlar
Haber Yazılımı